A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.

2007. május 30.

Üzleti környezet mashup

Az elnöki botrányáról hangos Világbank igyekszik haladni a korral: a kiváló üzleti környezet oldalához egy olyan mashupot készített, ami a Google világtérképen mutatja, hogy hol mennyire könnyű üzletet kötni.
A Világbank 10 szempontból értékeli az egyes országok üzleti környezetét, például mennyi hatósági ügyintézésbe kerül egy kereskedelmi ingatlant megnyitni, mennyi illetéket kell fizetni a bejegyzésért, vagy hány órát kell szánni az adóbevallásra. Én is rendszeresen használom a Doing Business oldalt, a gazdasági intézményeink fejlettsége bejegyzést ennek alapján írtam, és ezeket az adatokat használtam fel A még meg sem száradt a minta című cikkhez is. Most már tényleg csak annyit kell tenni, hogy kikeressük magunkat a térképen.

2007. május 29.

Kína világhatalmi megítélése

Két érdekes felmérésről számol be az FP Blog. A UPI/Zogby amerikai felmérése szerint az amerikaiak legfőbb riválisuknak Kínát tekintik, és Kína növekvő fölényét fenyegetettségként élik meg.
A World Public Opinion 15 országban végzett felmérést az Egyesült Államok és Kína rivalizációjáról. A világ kész tényként kezeli, hogy a kínai gazdaság mérete utól fogja érni az amerikai gazdaságét - ebben a 15 országban megkérdezett emberek közül csak az indiaiak és fülöp-szigetekiek relatív többsége kételkedett, ezekben az országokban viszont a válaszadók abszolút többsége nem is tudott állást foglalni. Arról, hogy ez jó lesz-e a világnak, már jobban megoszlanak a vélemények: az amerikaiak többsége szerint ez inkább rossz, vagy semleges hatással lesz a világ ügyeire, és ezen az állásponton vannak többé-kevésbé az indiaiak és a franciák (!) is, kifejezetten pedig csak Irán és Mexikó lakói örülnek a dolognak. Ha arról kérdezik a világ polgárait, hogy az Egyesült Államok vagy Kína felelősen gyakorolja-e szuperhatalmi státuszát, leginkább a szkepszis uralkodik: a többség szerint nem, és az árnyalatok valamelyest az amerikaiaknak kedveznek. Japán felelősségéről a világ polgárai sokkal kedvezőbb véleményel vannak.
Véleményem szerint mindez hatalmas lehetőségeket nyitna fel nekünk, európaiaknak, ha tudnánk élni szelid hatalmunkkal. A világ lakói ugyanis még mindig Európát tekintik a világ legkonstruktívabb hatalmának - talán nem csak azért, mert nem él vele.

2007. május 28.

Globális korrupciós felmérés 2007: Magyarország eredményei

Megjelent a Transparency International nemzetközi korrupciókutató intézetének a tavalyi évre vonatkozó felmérése, a Global Corruption Report 2007. A TI Magyarországot egyre korruptabbnak látja: korrupciós indexünk 2004-ben 4,8 volt, egy évvel később 5,0 és most pedig már 5,2. Ezzel a méréssel a 42, majd három országgal holtversenyben a 40. és most a 41. helyet értük el a világon. Magyarország környezetében a legkevésbé korrupt ország Ausztria (11), Észtország (21), Szlovénia (28), a többi régiós versenytársunkat nálunk is korruptabb országnak látják: Csehország - Litvánia (46), Lettország- Szlovákia (49), Bulgária (57), Lengyelország (61), Horvátország (69), Románia (84).

Magyarország helyzete ambivalens: a térség egy részével szemben jelentős a versenyelőnye, de gyorsan szakad le Ausztria, Szlovénia és Észtország mögött, és Magyarországon az elmúlt években érezhetően nő a korrupció. A térségünkben mögöttünk kullogó országok néha a harmadik világ szintjén állnak. A 41. legeredményesebb nemzetgazdaságunk van, és a 41. legkevésbé korrupt ország vagyunk - a korrupció szintje jelenleg inkább a helyben járáshoz, mind az előre lépéshez mért.

A jelentésben olvasható néhány kutatási összefoglaló. Csehországban megpróbálták megmérni, hogy mennyivel vásárol az állam és az önkormányzat drágábban, amikor csak egy cégtől kér ajánlatot: 14,7%-kal illetve 13,5%-kal. A hazai "sejtéseinkkel', a pletykákkal ezek a számok konzisztensnek tűnnek. Egy másik elemzés bemutatja, hogy a korrupció szintjének a növekedése jelentősen csökkenti a befektetéseket, és hosszú távon a növekedést is, hiszen akinek van, a pénzét szívesebben viszi tiszta helyre.

Ismét elkészítettem a régi, jól bevált ábrát az egy főre eső nemzeti jövedelem, a boldogság és ezúttal a korrupció kapcsolatáról. A vízszintes tengelyen balról jobbra az emberek jövedelmének vásárlóértéke, a függőlegesen alulról felfelé, hogy mennyire érzik magukat boldognak. Az adatok nem túl frissek, de ma is elég jól reprezentálják az egyes országokat. A nagyon korrupt országokról többnyire nincsenek felmérések, ezért a világ legvacakabb helyeiről kevesebbet tudunk, mint azokról, ahol az emberek gazdagok és boldogak: ezeken a helyeken szinte nincsen korrupció. A térképen zöld jelzi azokat az társadalmakat, amelyek 2006-ban a legkevésbé voltak korruptak. Ezek egyben egytől-egyig nagyon gazdag és boldog országok. Sárgával jelöltem Magyarországot, korrupcióra való további méricskélés nélkül. Piros jelez néhányat napjaink legkorruptabb társadalmai közül. A lényeg: a korrupció a jólétnek és a boldogságnak is gátat vet. Nem szabad részt venni benne.

További linkek: corruption, korrupció.
Frissítés: A 2008. évi eredmények

2007. május 26.

Stasi - titkos szobák

A Caprice Horn Galéria fantasztikus fotókiállítása Daniel és Geo Fuchs alkotásaiból. Egy kicsit lehet olvasni a kiállításról a We Make Money Not Art összefoglalójában. A kelet-német titkosszolgálat építészeti örökségét fényképéző alkotópáros a Stasi egyes kihallgató-szobáit és termeit szinte teljesen változatlanul találta meg 18 évvel a szolgálat megszüntetése után. Link: Ügynökfilmek Oscarjai

Művészet cimkéjű bejegyzések

A művészet cimke alatt eddig szó volt a képen látható Tom Ballhatchet aktadaráló mókuskerékről és két új videójáról, a Stasi szobáiról, a felhőket graffitiző Isten légierejéről, a Tapis Volant projekt személyes vasúti járműveiről, a szuperhősök igazi története fotósorozatról, a Szörényi-Mandl mondaműhely Indigó Ösvényéről, írógéppel nyomtatott rajzokról, egy leláncolt bicikliről Vancouverben, a Gonosz Tengelye vezetőinek legó-figuráiról, a totalitárius világ hét csodája, szétszerelt háztartási gépek művészi fotóiról, a Telemegaphone Dale nemzetközi telekommunikációs public art projektjéről, a Heavy Light kiálításról, a konstruktív párbeszéd terei programról és 2004és 2006. legjobb műalkotásairól, a némafilm sztárjainak újbóli felbukkanásáról, Koronczi Endre Extrém alvásáról, és Öleld meg! projektjéről. Meg lehet nézni egy videót arról, hogyan lehet tévékészülékből műalkotást készíteni. Ennek a bejegyzésnek a művészet cimkéjére kattintva a cikkek egy lapon is áttekinthetők.

Alkalmazott művészi megoldásnak tekinthető a hosszú idősoroknak ez a fajta vizualizációja és a Wordle szövegvizualizációs eszköze.

További nemzetközi és magyar linkek.
További olvasnivalók: art, photos, photography.
További blogk:

2007. május 20.

Nem ízlik az ingyenebéd - fizzessenek a szegények is!

Azok a közgazdászok, akik szerint létezik jóléti közgazdaságtan, gyakran hivatkoznak olyan árrendszeren kívüli tényezőkre, külső, externális hatásokra, ami miatt megéri valamit az áránál olcsóbban adni. Akár ingyen is, mondjuk a tömegközlekedési szolgáltatásokat. Az FP Blog egy érdekes kísérletről számol be: vajon a célközönség értékeli-e a túl olcsó dolgokat? A világ szegény országai egy részében nincsen egészséges ivóvíz, és sokan amellett érvelnek, hogy ezeken a helyeken ingyen kellene adni az embereknek a fertőtlenítésre használt klórt. Zambiában kutatók azt vizsgálták, hogy mi történek akkor, ha a klórt különféle, támogatott árakon, vagy kedvezményekkel, vagy ingyen adják a lakosságnak. Nos, a pénzért adott klór több emberéletet mentett meg, ugyanis többen használták mint az ingyenest. A nem jóléti közgazdászok szerint nincsen ingyenebéd, mert ezért a kísérletért, és az ingyen klórért is fizet valaki. A kísérleti közgazdászok szerint pedig a pénzen vett klórt többre becsülik a használók. Tudomásom szerint az ingyenes tömegközlekedési kísérletek is hasonló kudarcokkal zárultak világszerte.
A közkutas kép Ioensis munkája.

Gazdaság és versenyképesség összefoglaló

Bejegyzések a gazdaság és versenyképesség témájában:
További linkek: gazdaság, economy, közgazdaságtan, economics, versenyképesség, competitiveness.
További cikkek: economy, economics.
További blogok:
.

Hazel: Lazy H, cseresznyevirágzás, emlékezés

Ezt a csodálatos videót teljesen véletlenül találtam. Akik megnézik, azoknak van hozzá egy haikum és kivételesen egy nagyon személyes történetem.



A Hazel a kilencvenes évek közepének egyik legjobb indie-punk zenekara volt, és alkalmam volt velük európai turnéjuk során néhány napot tölteni. A turné másik zenekarában szeretett unokatestvérem, Buck Bito gitározott, akivel ekkor volt alkalmunk először találkozni személyesen az életben, hiszen édesapja egy igazi Megáll az idős/Personal belongingsos történet hőseként 1956-ban elmenekültek. A Hazel majd egy évtized után újra aktív.

Az indie-releváns részek Fred Nemo irodalmi értékű turnénaplójából:
Budapest is full of posters advertising shows by American Jazz and Soul Artists: Herbie Hancock, Jack deJohnette, James Brown, but I misplace my list. Clark Terry, Tower of Power? And I think an Oscar Peterson festival. Damn.
At Pecs, our set goes ok, but our host from Budapest, Daniel, who booked the show, and wants to be sure we get paid, gets very nervous because it looks like I'm seriously breaking a long (18?) succession of white plastic chairs I keep bringing out from back-stage. Towards the end of the set, Jody's unhappy with the language barrier, and has been turning Pete and Brady against the audience, which is pretty small, male, and retiring. She gets out of her drum kit, drags Danny up on stage, gives him a mike, and makes him translate an unfunny and repulsively obscene feminist joke into Hungarian, line by line. Daniel's wholly involuntary performance is, well, valiant.
A koncert Európa majdani kulturális fővárosában a közönség és a zenekarok kultursokkjával, elég balul sült el. Velem volt viszont egy nagyszerű barát, és egy új unokatestvérre és egy új jóbarátra leltem. A turnénaplóban a nem indie-releváns részek sokkal személyesebbek, egy nagyon-nagyon valószínűtlen családi egyesülés történet mesélik el két amerikai indie-zenekar európai turnéja szempontjából, illetve beszámolnak arról, hogy mi volt érdekes a Hazel táncosa szempontjából a hazai közgyűjteményi szcénából 1997-ben.

A történet után íme a releváns haiku, melynek szerzője kedvenc japán költőm, Macuó Basó, fordítója kedvenc magyar költőm, Kosztolányi Dezső:
Emlékezés

Mikor virágos minden út
s fehérek a cseresznyefák,
minden, mi volt, eszembe jut.
Tíz év telt el. A MySpacen Trulyhazel oldalon meghallgathatjátok a Hazel legjobb számát az első, legjobb albumról. Yours, truly.

2007. május 14.

Diktatúra a fenntartható fejlődés ENSZ bizottsága élén

Az sem volt semmi, amikor az ENSZ emberi jogi bizottsága nyolcadszor is elítélte Izraelt, majd a szólásszabadság korlátozásáról kezdett ajánlásokat megfogalmazni, de még csak a forró májusig jutottunk el, hogy mindezt sikerüljön feledtetni: ma Zimbabwe diktátora, Robert Mugabe környezetvédelmi és turisztikai minisztere, Francis Nhema vette át az ENSZ Fenntartható Fejlődés bizottságának elnöki székét. Az Economist 2007. május 17-i száma Vissza a sötét középkorba (Back to the dark ages) címen számol be az ország gazdaságpolitikai eredményeiről. Zimbabwéban azóta van éhínség, mióta a fehér tulajdonosok földjét elkobozták, és nincs aki művelje - az Economist szerint a miniszter személyesen is elkobzott és tönkretett egy agrárgazdaságot. A jól sikerült földreform óta 2200 százalékos infláció van, és az országnak a szerencsésebb területein akár napi négy órán át is van vezetékes áram. A kínai pártlap persze kiemeli azt is, hogy az afrikai tőzsdék közül a zimbabwei szárnyal: tavaly például az első tíz hónapban 2000% százalékos árfolyamnyereséget lehetett elkönyvelni, vagyis a zimbabwei részvények ugyanúgy inflálódtak, mint a zimbabwei dollár. Mugabe 27 éve vezeti szerencsétlen országát, most szerzett még egy ENSZ bizottságot is. Az ENSZ-be vetett bizalom ehhez képest még mindig elég magas: a világ legkülönbözőbb pontjain az emberek szívesen adnának katonai erőt az ENSZ BT kezébe, akár saját kormányukkal szemben is. De a Föld jövőjét Mugabe kezébe?
A zimbabwei kisfiú
Steve Evans fotója.

2007. május 13.

Shift happens - a világ legjobb prezentációja 2007-ben

A világ legjobb prezentációja vetélkedőt a Shift Happens nyerte. A vetélkedő persze annyira értelmes, amennyira a szabadfogású prezentálás lehet ("tarts egy jó prezentációt bármiről") de az anyagot nagyon érdemes végigklikkelni.

Hídinfláció Magyaroszágon

Új közpénzügyi rekord született: a kőröshegyi völgyhíd építése 74 milliárd forintba kerül. A párkányi Duna-híd felújítása helyett egy új híd építését 2001-ben 7 milliárd forintra becsülték (514 méter). A Szent László-híd 2003-ban már 23 milliárd forintot kóstált (920 méter). A Dunaújvárosi-híd építése idén fejeződik be, és 54 milliárd lesz a számla (1654 forint), a kőröshegyi völgyhíd viszont már 74 milliárdba (1872 méter) fog kerülni. A hidak ára igen gyorsan emelkedik Magyarországon: méterenként 25 millió forintról négy év alatt 39,5 milió forintra ment fel az áruk.

A gyors tanulság: egyre hosszabb és szebb hidakat építünk egyre drágábban. Jól gondoljuk meg, hogy kivel, hova építetjük a következőt!

Még többet a jelenségről - Muraközy Balázs: Összér! és Tóta W. Árpád: Híd a semmi ágán (jó sok hozzászólóval).

Fountains of Wayne - Someone to Love

2007. május 12.

Indie összefoglaló

Mi volt eddig az indie témakörben 2007-ben? Woven Hand Budapesten, Fountains of Wayne - Traffic and Weather album és Someone to Love, Beck - Loser, Elastica - Waking Up, Barzin - It's Leaving Time, Barzin - My Life in Room album, Haley Bonar, Amber Smith - Hello Sun, The Durgas - Back to the Start album, David Kitt - You Know What I Want to Know , A Subtle Plauge - I Wanna Kill the President, Flaming Lips - Fight Test, A Subtle Plague - I Wanna Kill the President (in Budapest), Iron & Wine - The Sephard's Dog album, és az Óriás zenekar első EP lemeze, Soil & Pimp koncertbeszámoló. Volt egy bejegyzés arról, hogy hol lehet jó indie zenéket találni a neten, egy bejegyzés a budapesti indie szcéna 2007. eleji újdonságairól, a budapesti Nirvana-koncert időnként előkerülő legendáriumáról, a Soil&Pimp budapesti koncertjéről és a Lazy H. egy személyes történettel, cseresznyevirágzással és egy haikuval a Hazeltől. Indie és alt country ajánló 2007. szeptemberében és novemberében, a legtöbbet hallgatott dalaim 2007. első felében.
Az év legjobb zenéi 2007-ben (Fountains of Wayne - Traffic and Weather lemez, Óriás EP és Kicsillag Greatest Hits vol. 1), Az év legjobb zenéi 2006-ban (Fountains of Wayne - Out-of-States Plates dupla lemez, Jon Spencer és a Heavy Trash New York Cityben, Iron & Wine - In the Reins EP, Woven Hand a budapesti A38 hajón), az év legjobb zenéi 2005-ben (Deus - Pocket Revolution, American Analog Set - Set Free album és Born Under Cusp, az év legjobb zenéi 2004-ben (Explosions in the Sky az A38 hajón, Enablers és The Durgas a Sark Presszóban, Cardigans - Long Gone Before Daylight album, For What It's Worth, Live and Learn).

Íme, itt van néhány indie olvasnivaló.

Gyorshajtás elleni társadalmi célú hirdetés Írországból



Köszönet: Élőben a városból

Bele lehet szólni a magyar fenntartható fejlődési stratégiába

Magyarország a 27 EU tag közül az egyetlen, amelynek nincsen stratégiára a környezetváltozásra, klímaváltozásra is tekintettel lévő fenntartható fejlődésre. Nem csoda, hogy nem éppen nálunk a legjobb az élet, de most mégis történt egy kis lépés: a Kormány elfogadta Magyarország fenntartható fejlődése stratégiájának munkaanyagát (rtf, pdf), amit május 31-ig lehet véleményezni. Ugyan a GfK felmérése szerint magyar lakosság háromnegyed még csak nem is találkozott ezzel a kifejezéssel, tényleg nagyon fontos dologról van szó. Itt lehet meghallgatni a munka szakmai vezetőjének, Faragó Tibornak a rádióinterjúját az InfoRádió oldalán. Lehet, hogy nagyon keveset ér ezzel foglalkozni, de úgy hiszem, ha senki nem próbál meg az ilyen súlyú közügyekbe beleszólni, akkor egy elsivatagosodó ország lezüllő társadalmában fogjuk tengetni a jövőnket.

2007. május 11.

Kampány a nők elleni erőszak megszüntetéséért

Megjelent az Amnesty International Meg nem hallott segélykiálltások című jelentése, amely a nemi erőszak áldozatául eső nők magyaroszági helyzetéről szól. A meglehetősen alapos tanulmány bemutatja a hazai igazságszolgáltatás teljes felkészületlenségét ezeknek a súlyos, és az áldozatra nézve nagyon fájdalmas bűncselekményeknek felderítésére és megtorlására. A jelentés számtalan javaslatot is tartalmaz, amelyek egy része vithatható, vitatandó, ilyen például a Büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó rész. A javaslatok időnkénti megdöbbentő banalitása mutat arra rá, hogy több figyelemmel, és emberi empátiával a gondok jelentősen mérsékelhetők volnának. Elképesztő, hogy 2007-ben azt le kell írni, hogy a Magyar Állam "biztosítsa a bíróság épülete és a tárgyalóterem megfelelő ellenőrzését, hogy megvédje a tanúkat, az áldozatot is beleértve, a fenyegetéstől és a megfélemlítéstől". Az ilyen dolgokat egyszerűen csak folyamatosan mondani kell, és számon kell kérni az igazságszolgáltatásban dolgozókon. Persze az is elképesztő, hogy ennek a felszólításnak a címzettje az Amnesty-anyagban a Kormány, ami tudvalevőleg hazánkban nem utasíthatja sem az ügyészséget, sem pedig a bíróságokat. Az AI szervez e-mail küldő kampányt is, de ennek egyelőre az egyedüli címzettje a miniszterelnök, aki ilyen módon aligha tudja megoldani az összes felvetett problémát. Például az általam is idézett javaslatra célszerű volna felhívni az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalának a figyelmét is, mondjuk egy Dr. Szelényiné dr. Roszik Erzsébet hivatalvezető asszonyhoz a hivatal@oith.birosag.hu címzett e-mailben. Szóval, a kampány minőségén is van mit javítani, de erre itt a következő év. Remélem, hogy a jelentés tartalmas diskurzust fog generálni a feminista blogok világán kívül is.

2007. május 8.

Globális verseny: laptopot a gyereknek

Nicholas Negroponte a 2005. évi Világgazdasági Fórumon jelentette be, hogy a lapos földön szerinte úgy növelhető a gyermekek esélyegyenlősége, ha 100 dollárért ütésálló, bárhol feltölthető, copyright-mentes, internetre kötött laptopokat lehet a szegény gyerekek kezébe adni. Mivel számtalan technikai akadályt kell legyőzni, létrehoztak egy non-profit szervezetet a cél elérésére, szponzorokat és kormányokat kerestek, hogy rendeljenek a gyerekeknek gépeket. A Sulinet hazájába az ötlet, egy nullával magasbb kipróbálási áron, a követhetetlen kakaóbiztos ügyben jutott el. 2006-ban India elutasította, hogy részt vegyen a programban, a 100 dolláros laptopot ugyanis túl drágának találták. A prototípus XO-1 néven elkészült, az idei év végéig 5-10 millió argentín, brazil, uruguayi, ruandai, thai, líbiai, nigériai és x gyerek fogja megkapni. A költségek most 138 dollárnál tartanak, de a projekt vezetői ígérik, hogy az optimális termelési méret elérése esetén tartani tudják a 100 dollárt. Az FP Blog ma a nyugati világ számára is szétküldte India válaszát: az indiai kormány a 10 dolláros célt tűzte ki. A The Indian Times cikke szerint 47 dollárnál tartanak. Van, aki szerint a versenyképességhez elég, ha a gyerekek kezébe tudjuk adni a vasat, mert addig is csak a mi fantáziánk korlátozza a hasznos tartalmakat. Van aki szerint le kell tudni gyártani. És van, aki szerint használni kell tudni. Hamarosan meglátjuk. Negroponte One Laptop Per Child szervezetének válasza: mire az indiaiak valóban le is tudják ennyiért gyártani, ők is 50 dollárnál lesznek. Ez ma körülbelül 9083 forint.

Európa éve a világpolitikában: Blair köszönti Sarkozyt

Tony Blairt az elmúlt évtizedek egyik legkiemelkedőbb európai államférfijének tartom, aki generációjából először jutott egy nagyhatalom élére. Tíz évnyi kormányzás után ezekben a hetekben fejezi be miniszterelnöki tevékenységét. A hétvégén egy nála egy évvel fiatalabb, őt példaképnek is tekintő, jelentős vezetői múlttal rendelkező politikus, Nicholas Sarkozy nyerte meg a francia elnökválasztást. Tony Blair a YouTube filmmegosztó rendszerén keresztül üdvözölte kollégáját és barátját franciául és persze angolul:



Tony Blair politikusi teljesítménye abban állt, hogy végzetesen osztályszemléletű ellenzéki pártját, saját osztályát hátrahagyva, keresztényszocialista alapon a megválasztható középre vitte át egy alapvetően jobbratolódott politikai közegben. Az Új Munkáspárt néhány baloldali és sok jobboldali eszményt felválló, tíz éven át sikeres kormányzó erő lett. A Blairt megelőző majdnem két évtizedes sikeres konzervatív kormányzás eredményeit megtartotta, sok helyen továbbfejlesztette.

Sarkozy egy újfajta, Blairéhez hasonló centrista, de bártrabb reformpolitikával nyert egy alapvetően balratolódott politikai közegben. Franciaország erejét bizonyítja, hogy saját hagyományaival és előítéleteivel képes volt leszámolni egy fantasztikusan nagy részvétellel lezajlott választáson. Olyan elnököt választottak Sarkozy személyében, aki "csak" attól francia, hogy a franciaként nevelkedett. Olyan programra és politikai szövetségesekre mondtak igent választói, amik és akik egy éve a francia politika szitokszavai közé tartoztak: angolszászok, liberálisok, piac. Azt hiszem, hogy a világ szeme Angela Merkelen, Nicholas Sarkozyn és Hu Jintaon lesz addig, amíg az Egyesült Államok és Oroszország nem választ magának új elnököt. Németország és Franciaország új vezetője nagyon kedvező helyzetből tehetnek az Európai Unió cselekvőképesebbé tételéért és a transzatlanti kapcsolatokban Európa szempontjainak érvényesítéséért. (Csak azt sajnálhatják, hogy Tony Blair nem fog mellettük állni). Világszerte az Európai Uniót tartják a legkonstruktívabb nagyhatalomnak, amely anyagi erejéhez képest az elmúlt években meglehetősen marginalizálódott. A pekingi olimpiáig tartó időszak Európa éve lehet a világpolitikában, és talán egy kicsit a világgazdaságban is.

Mi is ebben a hajóban utazunk, úgyhogy magyarok, vigyázó szemeteket Párizsra vessétek! Az sem baj, ha a nagy szívünkbe magyarként is belefér a francia elnök, csak próbáljuk felvenni vele a lépést az Európai Közösség közügyeiben is.

2007. május 7.

Kegyeletsértés, hullagyalázás, szoborlopás

Az egész sorozat azzal kezdődött, hogy április 27-re virradóra ismeretlenek ellopták a Gellérthegyen Mahatma Gandhi, Bodhi Darma és Assisi Szent Ferenc egész alakos szobrait. A gyalázatos bűncselekményt még nem feltétlenül kellett azzal a mocsokkal asszociálnunk, ami tavaly ősszel jött fel a szőnyeg alá rejtett csatornafedélen. Május 2-án ismeretlenek kirabolták és meggyalázták Magyarország utolsó diktátorának és feleségének sírjait. Ugyanazokon a szélsőjobboldali oldalakon, ahol tavaly októberben még a "békés tüntetők" elleni erőszakról írogattak, a szerzők most a sírfosztogatók oldalára áltak. A hullarablók nem sokat kockáztattak: tettükre nincsen igazi szankció a magyar büntetőtörvénykönyvben, és a diktátornak nincsenek leszármazottai, akik kegyeletsértés miatt feljelentést tehetnének. Május 4-én csak kicsit lógott ki a sorból, hogy köztáraságunk egy leszerelt, magánotthonát Hitler- és Szaddám-plakátokkal díszítő hivatásos honvédje, jelentős magánfegyverarzenáljából válogatva túszejtéses bankrablásba fogott május 4-én. És íme, május 7-én arra ébredünk, hogy Pestújhelyen ellopják Antall József, a diktatúra utáni első szabadon választott miniszterelnök bronzszobrát. Én ezt nem tudom nem összefüggésbe hozni azzal, hogy az elmúlt években a rombolás bűncselekménye (közvé kifosztása, vasúti sínek ellopása) helyett a közvádló egyszerű rongálásért állította bíróság elé a csőcseléket. Hogy néhány öreg hungaristán kívül senkit nem állítottak bíróság elé államellenes bűncselekményekért, az alkotmányos rend ellen szervezkedőket, a lázadókat, a közműrombolókat egyszerű garázda vandáloknak tekintették. Hogy semminek nem lett erkölcsi, jogi következménye. Már régóta javasolgattam néhány baráti eszmecserében, hogy olvassátok a Büntető törvénykönyvet, de most már tényleg nem tudok jobbat ajánlani. Az állam elleni bűncselekmények a 139.§-nál, a köznyugalom elleni bűncselekmények a 279.§-nál kezdődnek. A diktatúrában ezeket a paragrafusokat gyakran a nép ellen fordították, de a rendszerváltás megtörtént. Ma ezek ugyanúgy rólunk szólnak, ennek az államnak és a társadalomnak a polgárairól, mint a lopás és a testi sértés. Mintha mégsem vennénk magunkra.

Kiegészítés: Antall József mellszobra megkerült, majd 2007. novemberében újra ellopták. Bejegyzés itt. Most újra megkerült.

2007. május 6.

Új Fountains of Wayne lemez

Mint a Pavement 1997-ben, a Beulah 2003-ban: tavaly a Fountains of Wayne volt az a fülbemászó indie-pop, amit nem tudtam kivenni a fejhallgatóból. Most jelent meg az új album, a Traffic and Weather. A rajongók biztosan nem fognak csalódni: a lemez nem önismétlő, most leginkább britpopos, és persze van rajta kedves akusztikus dal is (Michael and Heather at the Baggage Claim). Általában egy lemezen a nyitószámról szoktak írni, azt hiszem, ez a záródalról lesz híres (Seatbacks and Traytables Up). A MySpace oldalukon meg lehet nézni a nyitószám videóját, meg lehet hallgatni pár számot - szerintem a legjobb még mindig Girl I Can't Forget a nem albumnak készült Out-of-state Platesről. A nagyszerű new yorki együttes hosszú turnéra is indul, a szerencsések májusban Írországban vagy Angliában láthatják őket.

2007. május 1.

Webby díjas oldalak

A 11. Webby díjazottak között találtam néhány nagyszerű oldalt. A művészet szekcióban a new yorki Design Múzeum Népi Design (People's Design) oldala nyert - olyan iparművészeti alkotások, amelyeket az emberek jelöltek és az emberek szavaztak meg. A kultúra szekció zsűrizett győztese a Smithsonian fotó-oldala, (érdemes bejelentkezni, a fenti ismeretlen szerzős képet ott találtam az 1910-es évekből) a közönségdíjas pedig ugyanennek a nagyszerű intézetnek a nevelési oldala. Az amerikai Matula, az Onion mind a zsűri, mind a közönség díját elhozta, ahogy a HowStuffWorks is, joggal. Érdekesség, hogy Boston környékének tömegközlekedési közszolgáltatója lett a szolgáltatók közül a legjobb.

Sajtószabadság Magyarországon és világszerte

A Freedom House évről-évre értékeli a sajtó szabadságát a világ összes országában. 2006-ban a világ lakossága 7%-nak volt kiváltsága a szabad sajtó, amiben benne volt Magyaroszág 10,6 millió lakosa is. A többszempontú ranglistán hazánk a 39-45. helyet foglalja el holtversenyben Ausztráliával, Ausztriával, Belizezel, Franciaországgal, Japánnal és Szlovéniával. A szabad sajtó helyzete a világon általánosságban a tavalyi évben romlott.

A térkép a rangsorhoz hasonlóan meglehetősen erős összefüggést mutat a leggazdagabb, a legkevésbé korrupt, a legboldogabb nemzetekkel, és a gazdasági szabadsággal is. A szabad sajtó az erős nemzetek és erős gazdaságok kiváltsága: bátor újságírókat és szerkesztőket, professzionális és jövedelmező kiadókat, kíváncsi, finnyás és a minőséget megfizető újságírókat, demokráciát és jogállamot igényel. Becsüljük meg!

További, egy pillanat alatt áttekinthető ügyek.

A munka és a törvény ünnepe

Ahogy a Blogámiából megtudtam, ma az Egyesült Államokban a Törvény Napja van a munka ünnepe mellett, ami a Föld Napjához hasonlóan egy nem munkaszüneti emléknap. Ennek örömére a Blogámia néhány nagyon furcsa állami jogszabályt idéz az Államokból, amelyek némileg bővebben itt is megtalálhatók angolul. Ettől független május 1. mint a munka ünnepe az Egyesült Államokhoz kötődik, meg is tartják a munkásmozgalomban, bár több országban munkával ünneplik.

Mi volt 70 éve a híradóban?

Dávid barátom is blogolni kezdett. Mivel digitális archívumokkal foglalkozik, a blogján elérhetők digitális archívumok. Ebben a posztban 70 évvel ezelőtti filmhíradókat lehet nézegetni, és tovább lehet klikkelni az archívumok felé.