Gazdasági szempontból [...] viszonylag jól sikerült a kormányzati kiigazítás. A cél ugye az volt, hogy csökkentsék az államháztartás hiányát és ez történik most. Mindenki azt várta, hogy a strukturális reformok (nyugdíjrendszer, egészségügy) lelassulhatnak, és ez meg is történt. [...] Úgy látom, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök [...] olyan szabályokhoz [...] szeretne elfogadtatni Magyarországon, amik nem engedik az éppen hatalomra kerülő kormányokat a költségvetéssel játszadozni. Ez jó irány lehet Magyarországon is, mert a világon minden kormány megpróbálja "megvenni és megkenni" az embereket a választások előtt. [...] Bár ez általános gyakorlat az egész közép-európai régióban, valószínűleg Magyarország a legrosszabb példa arra, hogy mekkora méreteket ölt ez a politikai-gazdasági "megvesztegetés". És ebben minden magyar politikai párt vétkes.[...] Minden magyar politikus rendkívül ügyesen hazudott.
Ha összedjük magunkat, akkor viszont újra utólérhetjük azt a gyorsan fejlődő közép-európai régiót, amelynek valaha éllovasai voltunk, és akár 2012-2013 körül csatlakozhatunk az euró-zónához is.
Közép-Európa magja - Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, még Magyarország is, ha összeszedi magát, Románia - nagyon erős gazdasági és pénzügyi helyzetben van. Ezeknek a piacoknak egy részén a növekedés nagyon erős, az infláció alacsony, a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiánya alacsony, szóval a régió egészét nézve nagyon sok minden szól az optimizmus mellett.
Az eredeti, hosszabb angol nyelvű szöveg itt olvasható el. Ritka, hogy egy ilyen kiváló elemző foglalkozzon azokkal a problémáinkkal, amelyekkel itthon minden nap megküzdünk, nagyon érdemes elolvasni a teljes interjút.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése