Megjelent a Transparency International nemzetközi korrupciókutató intézetének a tavalyi évre vonatkozó felmérése, a Global Corruption Report 2007. A TI Magyarországot egyre korruptabbnak látja: korrupciós indexünk 2004-ben 4,8 volt, egy évvel később 5,0 és most pedig már 5,2. Ezzel a méréssel a 42, majd három országgal holtversenyben a 40. és most a 41. helyet értük el a világon. Magyarország környezetében a legkevésbé korrupt ország Ausztria (11), Észtország (21), Szlovénia (28), a többi régiós versenytársunkat nálunk is korruptabb országnak látják: Csehország - Litvánia (46), Lettország- Szlovákia (49), Bulgária (57), Lengyelország (61), Horvátország (69), Románia (84).
Magyarország helyzete ambivalens: a térség egy részével szemben jelentős a versenyelőnye, de gyorsan szakad le Ausztria, Szlovénia és Észtország mögött, és Magyarországon az elmúlt években érezhetően nő a korrupció. A térségünkben mögöttünk kullogó országok néha a harmadik világ szintjén állnak. A 41. legeredményesebb nemzetgazdaságunk van, és a 41. legkevésbé korrupt ország vagyunk - a korrupció szintje jelenleg inkább a helyben járáshoz, mind az előre lépéshez mért.
A jelentésben olvasható néhány kutatási összefoglaló. Csehországban megpróbálták megmérni, hogy mennyivel vásárol az állam és az önkormányzat drágábban, amikor csak egy cégtől kér ajánlatot: 14,7%-kal illetve 13,5%-kal. A hazai "sejtéseinkkel', a pletykákkal ezek a számok konzisztensnek tűnnek. Egy másik elemzés bemutatja, hogy a korrupció szintjének a növekedése jelentősen csökkenti a befektetéseket, és hosszú távon a növekedést is, hiszen akinek van, a pénzét szívesebben viszi tiszta helyre.
Ismét elkészítettem a régi, jól bevált ábrát az egy főre eső nemzeti jövedelem, a boldogság és ezúttal a korrupció kapcsolatáról. A vízszintes tengelyen balról jobbra az emberek jövedelmének vásárlóértéke, a függőlegesen alulról felfelé, hogy mennyire érzik magukat boldognak. Az adatok nem túl frissek, de ma is elég jól reprezentálják az egyes országokat. A nagyon korrupt országokról többnyire nincsenek felmérések, ezért a világ legvacakabb helyeiről kevesebbet tudunk, mint azokról, ahol az emberek gazdagok és boldogak: ezeken a helyeken szinte nincsen korrupció. A térképen zöld jelzi azokat az társadalmakat, amelyek 2006-ban a legkevésbé voltak korruptak. Ezek egyben egytől-egyig nagyon gazdag és boldog országok. Sárgával jelöltem Magyarországot, korrupcióra való további méricskélés nélkül. Piros jelez néhányat napjaink legkorruptabb társadalmai közül. A lényeg: a korrupció a jólétnek és a boldogságnak is gátat vet. Nem szabad részt venni benne.
További linkek: corruption, korrupció.
Frissítés: A 2008. évi eredmények
A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
5 megjegyzés:
Nagyon jó kis írás, gratulálok! :)
Azért az nem olyan jó, hogy még Észtország is jóval kevésbé korruptabb nálunk...
Ez nagyon jól megmutatja az ország állapotának egyik alapvető okát.
Úgy látszik, sokaknak könnyebb siránkozni, meg a másikra mutogatni, mint becsületesnek lenni...
A felmérés szerint Észtország sokkal kevésbé korrupt nálunk.
Kicsit még továbbgondoltam én is a témát:
http://nagyapo.blog.hu/2007/06/05/csaladi_boldogsag_es_okonometria
mondom itt:
http://nagyapo.blog.hu/2007/06/05/csaladi_boldogsag_es_okonometria
Megjegyzés küldése