Az egyes országok minden kulturális relativista elmélet ellenére nagyon hasonló pályát járnak be, de egymás után. Az emberek egyre tovább élnek és a nők egyre kevesebb gyermeket szülnek. Ez a két hatás nem csak kulturálisan, hanem biológiailag is összefügg. Egy tipikus magyar nő (akinél a magyar nők fele fiatalabb, fele idősebb) már elmúlt negyven éves, és ezért nagyon valószínűtlen, hogy még lesz gyermeke. Egy tipikus török nő viszont csak 28 éves, ezért csak a kora miatt is valószínűleg lesz még egy gyermeke.
Számomra az ábra legfontosabb üzenete az, hogy a világ nemzetei nagyon hasonló pályát járnak be, és akár jó, akár rossz a hangulatuk vagy a kormányuk, nem nagyon tudnak letérni a pályáról. Az elöregedésnek ezért egyetlen hatásos ellenszere van: ha a fiatalabb régióból az elöregedettebbek felé költözhetnek emberek. Lehet ez a Szent István gondolat aktualizálása?
3 megjegyzés:
Ez a grafikon valoban nagyszerü, de elöször Hans Rosling készítette, lásd a nagyszerü elöadasaban (talan a legjobb a TED torteneteben).
Amiket emlitesz ezeken felul az volt a mondanivaloja, hogy azt hisszuk, vannak szegeny orszagok sok gyerekkel es rovid elettel es gazdag orszagok ennek ellenkezojevel - es bar ez anno igaz is volt de mara ez a kulonbseg szép lassan eltünik.
(ha jol emlekszem, talan a google megvette a data vizualizacios toolt amit keszitett, igy kerult a google-höz.)
Valóban hasonlít a gapminderre, de szerintem ez nem így függ össze, a Google eszközzel rengeteg nyilvános adatot lehet vizualizálni. Egyébként adatvizualicióval nagyon sok nagyszerű tudós és művész foglalkozik.
Az előadás viszont tényleg nagyon érdekes, köszönöm a hozzászólást.
A Gapminder.org egyébként él és virul, mindenkinek ajánlom a TED videó mellé vagy elé.
Utánanéztem, és igazad lehet - a Gapminder függetlenül is él, de kint van rajta a Google logó is.
Megjegyzés küldése