A szerzői jogvédelem [copyright] olyan kiterjesztése, ami kifejezetten megtiltja a szerzői jogi oltalom alá eső anyagok online terjesztését, amennyiben a jogtulajdonos ehhez kifejezetten hozzá nem járul vagy annak megtiltása, hogy linkeljék vagy átfogalmazzák a szerzői joggal védett anyagokat a jogtulajdonos hozzájárulása nélkül, szükséges lehet ahhoz, hogy [a blogoszféra és a web] az online média által finanszírozott tartalmakon potyázzon.
Posner közgazdászi és bírói tekintélyére figyelemmel alighanem a javaslatot hamarosan sok érdekvédelmi szervezet és törvényhozó szájából fogjuk hallani. Lehet, hogy megindul az angolnyelvű blogoszféra a biztonságos kínai szerverek irányába?
via Toni Straka aka prudentinvestor
1 megjegyzés:
Azért nem eszik olyan forrón... :)
Az eredeti cikk tele van olyan kiindulási feltételezésekkel, ami teljesen helytelen (egy komoly szakmai, vagy érdek-vitán hamar fennakadna). A téma persze vitathatatlanul aktuális, de ez a megoldás olyan káros mellékhatásokkal járna, ami miatt a gyakorlatba ültetése lehetetlen. A "walled garden" médiamodell online verziója többször bizonyított, hogy halott, mert pont a nettel ellentétes logikára épül. És sajnos éppen ezt nem értik néha a legnagyobb régi motorosok. Nagy koponyák, lehet. De itt valamit nagyon félreértettek... :)
Inkább ilyeneket kellene olvasniuk:
http://www.shirky.com/weblog/2009/03/newspapers-and-thinking-the-unthinkable/
Nem az újságokat kellene foggal körömmel menteni, hanem az újságírást...
Az én személyes tippem, hogy a kiút egy részét a fizetős szolgáltatások új generációja nyújtja majd. Csak a korábbi ilyen próbálkozások buta árazással voltak megáldva és a tartalom sem az volt, ami folyamatosan elegendő bevételt generálna. Ne csináljunk úgy, mintha csak bukott példák lennének a fizetős tartalomszolgáltatásra.
Megjegyzés küldése