A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.

2009. december 31.

Az év legjobb dolgai 2009-ben

Budapesten óriási köd van, és a könyvek után csak rövid számvetés következik, aki nem ért egyet az értékeléssel, adjon jobbat vagy járjon jobban utána. Nekem idén a legjobban a Poniklo bemutatkozó album tetszett, nagyon szépen szól, és nagyon jó, hogy vannak végre és újra olyan hallgatható, énekelhető magyar slágereink, mint az Éjjel. Külön öröm, hogy ha nem is tökéletes az album, de az Amber Smith magyar nyelvű lemezeiből, az Óriás lemezeiből és a Ponikloból, esetleg az elfogadható szövegű Kiscsillag számokkal kiegészítve lehet már olyan magyar nyelvű playlistet készíteni, ami felveszi a versenyt egy európai vagy amerikai indie válogatással.

Az év legjobb kiállítása külföldön a Zwischenzonen a bécsi MUMOK-ban és itthon Csörgő Attila Archimédeszi pontja Ludwig Múzeumban itthon. Csörgő Attila az egyik legnagyobb élő magyar művész,
Munkáiban a művészet és a tudomány határterületeit kutatja, saját maga által tervezett, mérnöki pontossággal kivitelezett szerkezetekkel, fényképezőgépekkel, optikai gépezetekkel kísérletezik, amelyek egyaránt árulkodnak játékos, humoros és filozofikus gondolkodásmódjáról. Gyakran meglepő és szórakoztató kísérleteiben azon mozgások és jelenségek láthatóvá tétele és megalkotása érdekli, amelyek az emberi szem számára felfoghatatlanok. Tárgyai szinte geometriai törvények reprezentációi, amelyeket többnyire szokatlan helyzetekbe hozott, hétköznapi anyagokból, tárgyakból épít és barkácsol össze. Síkba kiterített térbeli tárgyai, vagy az emberi szemmel be nem fogható dimenziók bemutatása dinamikus és állóképszerű kettősségükkel rendkívül látványos művek. Kiállításain a kísérlet egyes fázisait éppúgy bemutatja, mint a gondolati hátterét, törekedve arra, hogy néző és mű között megteremtse a befogadáshoz szükséges értelmezés lehetőségét.
A MUMOK-nál Budapesthez közelebb még soha nem volt megnézhető kedvenc videoművészem, Mike Kelley alkotása, amely ezúttal (is) egy táncművészeti esemény de/rekonstrukciója videóval, amely bemutatja a láthatatlan (jelmez mögötti), jelmezesen látható korreográfia és a közönség közötti kölcsönhatást is.Mindkét kiállítás még látogatható. (Kép: Satellite Ball, 1998, © Gabriel Orozco).
Idén nem csak szokatlanul sok nagyszerű könyvet olvastam, de szokatlanul sok, száznál biztosan több mozifilmet láttam, ugyanakkor a legjobb film nem kétséges, hogy a Gettómilliomos / Slumdog Millionaire volt. Danny Boyle új filmje kétségkívül az a nagybetűs, csodálatos mozi, amiért szeretjük ezt a műfajt, joggal söpört be szinte minden létező Oscart. Ilyen kiváló filmet nem minden évben készítenek. Csodálatos színészek, rendezés, képek, nagyszerű történet, elsöprő szerelem.
Ami a műélvezeteket illeti, soha rosszabb évünk ne legyen. Korábban: az év legjobb dolgai 2008-ban, 2007-ben, 2006-ban, 2005-ben és 2004-ben. Boldog új évet, viszlát 2010-ben!

The Breeders - Cannonball

2009. december 27.

Turkey - Rejected Love

Rob Hof holland antropológus dokumentumfilmjében az Isztambul - Kars vonatúton beszélget török emberekkel a modernizációról, Törökországról és Európáról. A vasút és a modernizáció egyszerű és érthető keretet adnak a történetnek, amit a LinkTV-nek köszönhetően bárki megnézhet. A filmben Törökország a visszautasított fiatal lány, akit Európa nem akar elfogadni.
Rob Hof eddig hatrészes sorozata, a Future Express hasonló dokumentumfilmekből áll, amelyek Oroszországban, Boszniában, Chilében, Ausztráliában és Dél-Afrikában játszódnak. Rob Hof projektjéhez más is csatlakozhat a FutureExpress oldalon.

Az erdőn túl - Beyond the Forest

2009. december 25.

Az év legjobb könyvei: öt nagyszerű bűnregény

Az előző évekhez hasonlóan néhány posztban összeszedem, hogy mi tetszett a legjobban az elmúlt években. Idén szokatlanul sokat és szokatlan összetételben olvastam: legalább száz búnregény ment át a kezemen, miközben a Park Kiadó Maigret-sorozata előtt számomra ez a műfaj szinte teljesen ismeretlen volt.

Az idei évben a pálmát az Agave Könyvek vitték el, amelyek krimisorozatában szinte soha nem kellett csalódnom: mindegyik igényes, fordulatos, jól fordított és szépen kiadott könyv. 2009-ben ismerkedtem meg a sorozattal, és az idén megjelent kötetek is nagyon tetszettek, bár a legjobbak talán a korábbi évek terméséhez tartoznak. Először talán Dennis Lehanet kellene kiemelnem, aki tulajdonképpen nem is tetszett első olvasásra kemény, a bostoni ír közegben játszódó erőszakos epizódjaival. Ami maradandó Lehane könyveiben, az akciófilmszerűen gyors, elképzelhető, fantasztikus jelenetek sorozata. Azt hiszem, hogy ilyen vizuális és komikus jeleneteket nagyon kevés szerzőnek sikerült megírnia. A Kenzie-Gennaro magándetektív-pár elsőre számomra valószínűtlen, később mégis hús-vérré vált, különös karaktert alkot, akiket megszerettem. A két igazán nagyszerű könyveket azonban két történész-krimiszerző alkotta, akiknek trilógiái fantasztikusan magával ragadó, izgalmas regényvilágot teremtenek.

Caleb Carr még befejezetlen Laszlo Keizler-triológiája egy olyan világot teremt újra, amely a mai olvasó számára önmagában hordozza a várakozás izgalmát. Könyvei a 19. század utolsó éveiben, New York Cityben játszódnak, néhány évvel a motorizáció és az amerikai szuperhatalom, és a Nagy Alma hatalomátvétele előtt. Ezekben az években egy olyan tudományos-technikai forradalom zajlott, ami alapvetően változtatta meg életünket. Az autó és a rádióadások előtti utolsó évek világa egyszerre ismerős és szinte elképzelhetetlen: New York konflisokkal és az első felhőkarcolókkal. Caleb Carr hősei az olvasztótégely olyan marginális figurái, az első zsidó rendőrök, a kriminalisztika első tudományos eszközeit használó pszichológusok, ballisztikusok, fotósok, akik a korábban felfoghatatlan és összeköthetetlen bűnesetek rejtett nyomait voltak képesek feltárni. Carr hősei magánnyomozók, szolgáik és rendőr barátaik, akik a tizenkilencedik század végén új, illetve akkor láthatóvá vált bűnelkövetési módjával, a sorozatgyilkossággal küzdenek. Carr regényeiben teljesen újrateremti a tizenkilencedik század végének nyomozati és törvényszéki módszereit, tárgyi kultúráját és urbanisztikáját. A rengeteg információ, amit két kötetében, A sötétség angyalában és A halál angyalában megismerünk, a feszes, klasszikus dramaturgia végig feszült, hosszú-hosszú meséjében, és a sok, kidolgozott karakter összjátékában mégsem tűnik történelmi ismeretterjesztő könyvnek, pedig akként is megállná a helyét. A két történetet egy-egy mellékszereplő elmondásában ismerhetjük meg, ami önmagában is stiláris bravúrok sorozatát vonultatja fel. Carr könyvei az általános műveltség részét képezhetnék.

Donald James brit Oroszország-történész egy olyan hihetető világot képzelt el, ami még nincs, de akár lehetne bárhol Kelet-Európában: a 2010-es évek Oroszországát a polgárháború után. James Vadim-trilógiája a szibériai rendőrnyomozó, Vadim felügyelő, állandó ellenpontja, az oligarcha-politikus Rolkin, és Vadim szerelmeinek különös hangulatú, szinte Dosztojevszkij-hangulatú történeteiből áll, akik a szörnyű gyilkosságok után nyomoznak a szétesett állam és korrupt erőszakszervezetei árnyékában. A Monstrum, folytatása, A jövendőmondó és a részben Amerikában játszódó, a hidegháborús krimik hangulatát is továbbéltető Vadim egészen különlegesen megformált karaktereikkel, negatív utópisztikus látomásaival és fantasztikusan dramatizált történet-vezetésükkel minden idők legjobb bűnügyi regényei közé fognak tartozni akkor is, ha Oroszország soha nem fog pontosan úgy kinézni, ahogy a szerző elképzelte. A mozgatórugók ugyanis tökéletesen hitelesek.

Carr állítólag még dolgozik saját trilógiája befejező kötetén, amelyet rajongók sora vár. Az öt-hat könyv mindegyike igazi hosszú, testes regény, amelynek különlegesen jól megalkotott világa az első lapon magával ragadja az olvasót. Aki nem ismeri, annak nagyon ajánlom 2010-re, aki már olvasta, annak meg legalább ilyen jó könyveket kívánok az újévre.

Link: az év legjobb dolgai 2008-ban, 2007-ben, 2006-ban, 2005-ben és 2004-ben.

2009. december 18.

Arbeit macht frei - ellopva, roma kárpótlás - elcsalva


Arbeit Macht Frei
Originally uploaded by kyle simourd
Nem csak magyar jelenség a kegyeletsértés, a hullagyalázás és a szoborlopás: Lengyelországban ellopták az auschwitzi koncentrációs bejáratának jelképes Arbeit macht frei feliratát. Ezzel egyidőben Magyarországon öt ember letöltendő börtönbüntetést kapott azért, mert a roma holocaust áldozatainak szánt kárpótlást hamis okiratokkal csalták el. Az elkövetők kisebbségi önkormányzati tagok és vezetők voltak. A rendelkezésre álló levéltári és egyéb adatok alapján a II. világháborúban megközelítőleg 40 ezer embert hurcoltak el a mai Ausztria területére kényszermunkára. Az elhurcoltak 80 százaléka zsidó származású volt, tehát a becslések szerint a Magyarország területéről elhurcolt, egyéb népcsoporthoz tartozók száma nyolcezer körüli lehetett.

2009. december 8.

Tél a budapesti állatkertben

Egy csomó szép, cuki és unatkozó állat a téli állatkertben. Tavaly február végén készült egy vasárnap délután, de valahogy eltűnt a memóriakártyáról és most került meg ez a sorozat.

Légifilmezés New York City felett 1931-ben

Artistát megszégyenítő operatőri teljesítmény, lent a Chrysler Building. Egy újabb győngyszem a Filmhíradók Onlineról.

2009. november 22.

Horthy @ 90

Ablonczy kolléga a komment.hu oldalán, jómagam az angol blogomban emlékeztem meg Horthy bevonulásának 90. évfordulójáról. Úgy gondolom, hogy Horthy viszonylagos pozitív megítélése annak köszönhető, hogy ő volt az utolsó antikommunista érdemekkel rendelkező magyar államférfi, aki ráadásul nem sokkal vezette rosszabbul vagy gyávábban az országát, mint szerencsétlen korának szerencsétlen közép-európai pályatársai. A mérce persze alacsony: Horthy király nélküli királysága, saját határait szó szerint és átvitt értelemben sem felmérő rezsimje a tatárjárás óta a legnagyobb pusztuláshoz vezetett a Bácskában, a Don-kanyarnál és Auschwitzban. Horthy az ország lakosságának legalább egytizedét vezette a halálba, ami Mohácshoz képest is rossz eredmény. A magyar történelem igazi tragédiája, hogy a szovjet-uralom ehhez mérhető károkat tudott hozzátenni a következő negyven évben.

2009. november 21.

Tiszta forrásokból - Woven Hand-Muzsikás a Millenárison

Taking back the lead from MuzsikásCsodálatos és tökéletesen kivitelezett produkcióban lehetett része ma este a Millenáris közönségének. Az amerikai alt country egyik vezető zenekara, a Woven Hand és a magyar népzene vezető zenekara, a Muzsikás adott lehengerlő közös koncertet.
Ahogy a rock and roll mögött végig ott marad a country, úgy húzodott végig az alt rock/indie/punk mögött végig az alt country, amelynek egyik legnagyobb zenekara a David Eugene Edwards vezette 16 Horsepower volt. A spirituális nézeteltérés után feloszlott zenekar folytatása a Woven Hand, amely az amerikai népi vallásosságot és népzenét vitte be a világ nagy zenei fesztiváljaira és alternatív klubjaiba. A 16HP/Woven Hand ugyanúgy tiszta forrásokból táplálkozik mint a Muzsikás. Az amerikai dél népi vallásossága és az amerikai vidék népzenéje azoknak az európai bevándorlók hagyományait őrzi, akiknek az Óvilág nem volt elég jó és istenes hely. Mióta a 16 HP feldolgozta a Csütörtökön virradóra című népdalt (Outlaw), adott volt a két zenekar egymásra találásának a lehetősége.
A közönség először idén a Szigeten láthatta fellépni a Woven Handed a Muzsikással, ma pedig egy teljes, valódi, közös koncertet adtak a Millenáris Teátrumában. A két zenekar tökéletesen illeszkedett egymáshoz, tökéletesen kötötték át a Woven Hand, a Muzsikás és a közös számokat. A Millienáris is kitett magáért: a diszkréten szép színpadon megoldották a világ legzajosabb alt country zenekarának és a Muzsikás népi hangszereinek a tökéletes közös hangosítását.
A két zenekar amerikai-magyar koprodukciója a világ bármely színpadán megállta volna a helyét. Vannak abszolút értékek, vannak abszolút értékeink.

2009. november 15.

Múzeumok őszi éjszakája 2009

Úgy látszik, hogy a budapesti tömegek szeretnek elmenni éjszaka olyan múzeumokba, ahova nappal nem, és még jobban szeretnek éjszaka sorba állni a Hősök terén mint nappal. Idén ezért immár másodszor rendezték meg a múzeumok éjszakáját, ami egy nagyszerű dolog - az állami szolgáltató szektor kivételesen olyankor is nyitva tart, amikor a nem állami szektorban dolgozók is ráérnek.
Az Andrássy út mentén három kiállítóhelyet lehetett megtekintenti - természetesen ezek vasárnaptól ugyanúgy látogathatók nappl, mint ma éjjel (voltak). A Mai Manóban Kálvin születésének 500. évfordulója alkalmából a hazai református életről láthatunk kiállítást. Kár, hogy nem volt jó kurátora és nem bíztak meg igazán jó művészeket napjaink bemutatásával. Művészi értékű kép kevés van kiállítva, a kiállítás inkább történeti és dokumentarista szemléletű, de a téma érdekessége miatt érdemes megnézni. A George Eastman teremben ellenben Orisaku Mineko japán művésznő kiállítása nagyon érdektelen.
Pár házzal arrébb az Ernst Múzeumban bepillantást nyerhetünk a rossz magyar kortárs képzőművészet esszenciájába. "KissPál Szabolcs egyéni kiállítása pályaközépi áttekintés, mely eddigi munkásságának fő irányvonalaira helyezi a hangsúlyt, ugyanakkor láttatni kívánja azokat a tartalmakat és lehetőségeket, melyek művészetét jelenleg jellemzik". Nekem erről az a rossz humorista jut eszembe, akinek kedd reggel semmi nem jut eszébe, de küzd családja megélhetéséért. Politikai témák feldobva, amelyek nincsenek feldolgozva a művészet eszközével; művek, amelyek egy valamit jelentenek, de az is érdektelen. Nem csodálom, hogy nem volt kitéve sem a kurátor neve, sem a vendégkönyv - gyorsan tovább.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kellemes csalódás. Ha a shop nem is az igazi, a büfések kedvesek, a Nyitás... Plakátok a szocializmusban pedig pont azt kínálja a hely lehetőségeihez mérten jó kivitelben, amit ígér. Ami viszont igazán kellemes meglepetés, az a Design Hét Budapest 2009 egyik eseménye, Anders Alvarsson citromfacsaró-gyűjteményének kiállítása. Nem írtam sajnos fel a fotós és a stylist nevét, és sem a múzeum honlapja, sem a Design hét katalógusa nem tünteti fel (?!), de egy nagyszerűen összerakott kiállításról van szó, november 23-ig érdemes megnézni.

2009. november 13.

Mórtól a Moszkva téren át Olaszliszkáig

A héten született új ítélet Kaiser Ede perében, akit az igazságszolgáltatás - saját inkompetenciáját leplezendő - rendőri, ügyészi és bírói hibák sorozatával ítélt néhány éve tömeggyilkosnak, teljesen megalapozatlanul. Kaiser Ede bűnöző volt - maga is bevallotta -, de miután a szörnyű vád alól felmentették, kapott újabb 17 évet. Amikor ügyvédje úgy fogalmazott, hogy a bíróság ezzel a példátlanul kemény ítélettel (emberölésért messze nem szoktak ennyit ülni) akarja a saját megtépázott tekintélyét palástolni, a bíró a pulpitusról perrel fenyegette Kaiser ügyvédjét. Erről jut eszembe dr Kiss István Feléköpés című alkotása. Az ügy további abszurditása, hogy a tényleges gyilkos tényleges nyomravezetői díjáért per folyik, mert "véletlenül" mielőtt lajstromba vették a gyilkos fegyvert megtaláló amatőr régész bejelentését, valakinek percekkel előbb eszébe jutott a megoldás...
Pénteken pedig az olaszliszkai lincselés esetében hirdettek másodfokú ítéletet. Itt valószínűleg megvan a tettes - csak éppen azt nem derült ki a tárgyaláson, hogy ki az, ahogy az első fokú tárgyaláson sem. A lincselést nem sikerült rekonstruálnia a bíróságnak, ellenben a bosszúszomjasnak vélt közvélemény nyomásának engedve tovább súlyosbította az ítéleteket. Tette ezt úgy, hogy az ügyész, aki az általa kért legsúlyosabb büntetéseket kapta meg az elsőfokú tárgyaláson, azért fellebbezett, hogy ezt súlyosbítsák - ezt sok jogállamban a törvény kizárja. Korábban talán csak taktikázott, hogy egy rosszul megalapozott vádban meddig lehet emelni a büntetési tételt?
Kőszeg Ferenc vonatkozó cikkében az egész eljárás anomáliái mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy amikor hogy "amikor Simon Tibort, a Fradi népszerű labdarúgóját egy szórakozóhely kidobóemberei, köztük egy rendőr, rúgták-verték halálra. Az elkövetők [jogerősen] 4 év 6 hónapot, illetve ennél kevesbb büntetést kapnak, van, aki már szabadlábon van. Ez azzal az üggyel van egyszinten, amikor a katonai bíróság engedte (tisztként!) tovább szolgálni azt a rendőrt, aki a Moszkva téri meghiúsított bankrablás helyszínén maga vitte el a zsákmányt.

Simon Tibi, Szögi Lajos és a móri bankfiók áldozatai úgy lettek eltemetve, hogy a magyar igazságszolgáltatás képtelen volt tisztességes eljárásban megtalálni és megbüntetni a valódi tetteseket. Ellenben úgy tűnik, hogy a rendőrök, ügyészek és bírók saját hibáékért egymást védik.

2009. november 10.

Poniklo - az album

Meghozta hát a postás a Poniklo szólóalbumot, meghallgattam párszor figyelmesen, és vételre ajánlom mindenkinek, főleg, mert 2900 forintért a házhoz is viszik ezt a szép kiállítású CD-t. (Mint mindig, a layout most is José kezét dicséri a Grotesqueből). Az egész lemezre jellemző az igényeeség: a hangzás George Shilling és a belga mastering studiónak köszönhetően, a hangzás bármelyik belga vagy svéd indie zenekar számára megfelelő volna. A dalszövegek kiválóak, ami magyar pop és rock történetében ritka, és Poniklo Imre tényleg odatette magát mögé. Fel lehetne róni, hogy nem mindig tudja kiénekelni azt, amit szeretne, és van egy-két olyan szám, szerintem a balladisztikus darabok, amelyek még nem találták meg a helyüket, de összességében "hiánypótló" a lemez.A MySpacen is hallható számok húzósak, az "Éjjel" pedig tényleg olyan, amilyennek hallani szeretnénk egy magyar slágert - magával sodró és szívhez szóló dal. A záródal (Lesz még tavasz) számomra a Fanzinet idézi, csak ezerszer jobb hangzással - és azon az úton is érdemes volna egyszer végigmenni. Legközelebb az Unbending Trees vendégeiként december 19-én lehet meghallgatni a produkciót élőben. Ha nem is világszínvonalú a produkció, magyar nyelven ritka jó. Az Amber Smith magyar nyelvű lemezeiről, a Ponikloról, az Óriás EP-ről és nagylemezről, esetleg a Kiscsillagról pedig már össze lehet válogatni egy olyan magyar playlistet ami a szívnek és a fülnek is kellemes!

Kiből lesz a magyar biztos?

Nem kis meglepetést okozott számomra, hogy szakkollégiumom egykori igazgatója Magyarország jelöltje az Európai Bizottság tagjának. Bár személyes vitánk már egy évtizede a múlté, azért igencsak meglepőnek tartom, milyen út vezet a leninizmus és a keynesianizmus szintézisének (sikertelen) kísérletétől és a folyóiratszerkesztéstől egy board tagságon át a világ leghatékonyabb bürokráciájának egyik felsővezetői posztjára. Nem tudom, hogy megfelelő-e a jelöltünk, de az biztos, hogy Andor László lesz a legbaloldalibb és legtapasztalatlanabb tagja az európai bizottságnak. Reméljük, hogy hatékonyan fog együttműködni a jövőre felálló magyar kormánnyal a 2011-es EU elnökségünk előkészítésében.

2009. november 8.

1933: Új magyar találmány kerékpárlopások ellen

Leszállás után a felhajtott nyeregrész lezárja a kormányt, és az így rögzített kormány lefékezi az első kereket. Az ily módon elváltoztatott gépre nem lehet felülni és azt eltolni sem lehet. A kerékpárt a tolvaj legfeljebb felemelve tudja továbbszállítani, de a figyelmet éppen ezzel tereli magára. Hasonló megoldás alkalmazható az árukihordó triciklire, azzal a különbséggel, hogy itt a felhajtott nyeregrész egyidejűleg a szekrény ajtaját is bezárja.

A brit kormány felgyorsítja a nukleáris erőművek engedélyezését

A munkáspárti brit kormány úgy döntött, hogy maga keresi meg azokat a lehetséges helyszíneket, ahova befektetők építhetnek új atomerőműveket, és az esetleges jelentkezők számára felgyorsítja az engedélyezési eljárást. Nagy-Britanniában - Magyarországhoz hasonlóan - öt év múlva jelentős energiahiány alakulhat ki, amit csak részben lehetne orosz földgázimporttal ellensúlyozni. A brit kormány maga viszont nem akar erőművet építeni, mert nincsen rá pénze.

2009. november 4.

Minden filmhíradó 1931-1943 között

5183 színes filmhír fekete-fehérben a múlt századból. A Neumann és a Magyar Nemzeti Filmarchívum a hangos Magyar Világhíradók első 12 évének teljes anyagát teszi korlátlanul megtekinthetővé 2009. november 5-étől a filmhiradok.nava.hu címen.

Filmhíradók Online 1931-1943 Trailer from FilmhiradokOnline on Vimeo.

2009. november 3.

Poniklo / Amber Smith

Idén Ponikló Imre levetette Amber Smith alteregóját, és a kissé fáradt produkciót felcserélte a saját nevét viselő, de a kiváló dobos személyében átfedő Poniklo projektre, amely a Merlinben (az Amber Smitht megelőző Fanzinehoz kötődő Grotesque 10 éves buliján) mutatkozott be.
A Merlin-buli igen erős kezdés volt, az első négy szám olyan erővel és lendülettel szólt, mint az Amber Smith Pozitív korszaka, vagy a némi kacskaringóval az Amber Smith 1.0 gitárosszekciójából lett Óriás. A magyar nyelvű produkció számomra egy kissé fésületlen, még nem teljesen színpadra érett, néha leülő, de szenvedélyes és minőségi produkció volt. Az első klip az Éjjel, aminél szerintem van jobb szám is - szóval hajrá Poniklo!

Majdnem egyidőben, a múlt héten egyúttal az Amber Smith is méltóan zárt le egy korszakot: azt hiszem, a magyar indieben egyedülálló módon sikerült letörni a magyar kulturbürokrácia utolsó üvegfalát, és a Művészetek Palotája fesztiválttermében bemutatni a tíz évet felölelő repertoárt a rendes felállásban, a közepén egy akusztikus blokkal. Bár a hangosított zenével legendásan barbár módon bánó MüPa sokkal kevésbé volt érett a találkozásra, mint az Amber Smith - fájdalomküszöb feletti basszus, a garázsból szóló gitárok, puffogó dobok, de mindenki megérdemelte azt, hogy ezt így, együttt láthassa még egyszer a nemzet reprezentatív színpadán: ezt már senki nem veheti el tőlünk.
Bátor dolog volt váltani, ami szerintem megérte- az Amber Smith az első időszakban volt igazán szenvedélyes és progresszív, tisztességgel követve a Nyugatot és messze megelőzve a magyar rockot. Mire idehaza elismerté vált, talán megkopott a tűz, amit az Óriás és a Poniklo visz tovább. Az új produkció friss, erős és zajos. Korai volna értékelni az első lemezt, de hogy Imre a magyar indie egyik mozgató figurája marad, az biztos - szorgalom, szenvedély és kitartás, magyarul.

Egy kis korrekció - most olvastam Imre kedves sorait, aki állítja, hogy az Amber Smith nem halott, csak pihen... szóval hosszú életű lesz! Várom a postai utánvéttel megrendelt Poniklo albumot, folyt. köv.

2009. október 31.

Vasúti kocsik utóélete

A használaton kívüli vasúti kocsik ugyanolyan izgalmas részei a vasúti, városi és vidéki tárgyi kultúrának hazánkban, mint bárhol a világon. Trianon után a határon túlról érkezett menekültek tömege élt a Nyugati Pályaudvar melletti vagonvárosban. Nagyon örültem, amikor lsg404 jelű olvasóm felhívta a figyelmet a WebUrbanist erről szóló gyűjteményére. Azt hiszem a legszebb, vagy talán legköltőibb utóhasznosítás a Ripe Green Ideas blogon közölt kép a hídként használt grúziai vasúti kocsiról.

2009. október 15.

Kis magyar pornográfia: nem jött be

Két hete a Messiásokat, ma a Kis magyar pornográfia megjelenésének 25. évfordulójára rendezett kortárs magyar képzőművészeti seregszemlét néztem meg a Modemben: egyik sem volt jó kiállítás.
A Messiások azért kellemes élmény: sok középszerű és nagyszerű mű együtt; a nagyszerűek egy része az elmúlt években látható volt. Ha elmondhatnánk, hogy de most jó együtt látni, akkor jó kiállítás volna, így csak összehordott jó (és nem jó) művekről beszélhetünk. Az erőltetett, túlzó kurátori ambíció, a megváltás története nem fűzi össze Munkácsy Mihályt Munkácsi Mártonnal. Fele ennyi alkotás és nagyzolás jobban működött volna. A Messiások a Műcsarnok ládafia-kiállításaival versenyképes szórakozást nyújt.
A Messiásokkal szemben a Kis magyar pornográfiának lett volna súlya. Akiállítás koncepciója szerint az azonos című 1984-es Eszterházy-mű ragadja meg a Kádár-rendszer lényegét, és a kiállítás arra reflektál, hogy mi történt azóta. Egy szóval, ez a kiállítás nem kevesebbet állít, mint hogy a rendszerváltásról szól. Ha ez így van, akkor ez a kiállítás bukásnak tekinthető. Ahogy a Kis magyar pornográfia, vagy számomra a Termelési regény, a Megáll az idő, A tanú, vagy az A.E. Bizottság két lemeze a Kádár-rendszer lényegét ragadja meg, úgy még nem születetett meg az a kép, alkotás, könyv, film, ami a rendszerváltással tenné ugyanezt. A kiállítás kétségkívül legnagyobb dobása Gerhes Gábor Kósa-portréja, amely az egész kiállítást életre keltette, és tökéletesen működött. A szikra azonban nem fog tüzet. Koronczi Endre Csendőrpertuja inkább kíméletlen, mint kiváló, és nem csak a rendszerváltásról, hanem a kiállításról is szól, ahogy a művész a saját arcképét köpdösi a tükörben. Bukta Imre két új műve szerintem nem lesz az életmű fő darabja, de festészete nem a rendszerváltás, hanem az új rendszer egyik első maradandó értéke. Lakner Antal Honfoglalása dekoratív: a Lánchídon láthatjuk a Rákosi-címert Kádár-címerré majd letakart címerré alakulni. Azt hiszem, ez mindannyiunknak megvan. Köves Éva Kis magyar pornográfiája nagyon szép, de lehetne a címe pl. Budapest is. A többiekről inkább semmit, azt leszámítva, hogy Wahorn András, aki azzal a kocsmai poénnal jött, hogy a kiállításra kapott keretéből vett magának 5 köbméter épületfát, és rárakott egy post-it nőt, illetve mellé írta, hogy ő ezt az adófizetők pénzét a Nők a tetőnre igényelte, de inkább hazavinnné az ellenértéket, egy komplett életművet tett kockára. Most arról ne beszéljünk, hogy egyébént a világítástechnika az ottlétem alatt kb. 5 percig működik, és félig kivilágítva vagy esti szürkületben kellett nézni a képeket.
A Modem olyan, mint a Loki: a magyar bajnokságban nehezen leggyőzhető, de a nemzetközi mezőnyben gyenge. A Modembe ugyanannyit kell vonatozni Budapestről, mint a MuseumQuartierbe. Egyrészt nagyszerű dolog, hogy végre érdemes Magyarországon belül is utazni kiállításokért, másrészt önálltatás volna azt hinni, hogy a Modem Bécsben elfogadható színvonalat képviselne. A Modem szép és értelmes épület, de eddig nem láttam olyan kiállítást, ahol valamilyen technológiai hiba ne lett volna azonnal észrevethető. Azért a Lokinak és a Modemnek is érdemes drukkolni!

2009. október 5.

Rádióműsor a pénzügyi válságról: The Crash

A BBC megkísérelte összefoglalni a tavalyi pénzügyi válság, a máig ható gazdasági világválság kirobbantó okán a történetét. Azt hiszem, hogy valahogy így kell elkészíteni egy műsort: értelmes szerkesztés, funkcionális idézetek a dráma főszereplőitől, kérdések, tanulságok (tanítani kellene!) Ma félreálltam a kocsival az úton, annyira érdekesnek tartottam a harmadik részt. És persze nem felejtem el, hogy tavaly aznap jöttem haza New Yorkból, amikor elkezdődött az összeomlás: Budapesten a pénzügyi elit tagjainak jelentős része meg volt győződve arról, hogy nekünk ehhez (sincs) semmi közünk. Egy hónapra rá már az IMF mentőövébe kapaszkodtunk, és elbuktuk a forintmegtakarításaink negyedét.



Első rész, második rész, harmadik rész.

2009. október 4.

Kit fog Berlusconi legközelebb inzultálni?

Az olasz miniszterelnök, aki többek között médiabirodalmáról, korrupciós ügyeiről és az ötven évvel fiatalabb nők iránti olhtatatlan vonzalmáról híres, immár másodszor nevezte "napbarnította" politikusnak az amerikai elnököt. Ennek örömére a Betting Pro londoni ügynökségnél már lehet fogadni arra, hogy kit fog legközelebb kipécézni. Jelenleg 3:1-hez adják, hogy Angela Merkel lesz Berlusconi következő áldozata, 7:1-hez, hogy a pápa, de aki a brit királynőt teszi meg, az szerencsés esetben tétje huszonötszörösét kapja vissza. Hajrá Olaszország, hajrá olaszok!

A Worldmapper nemzeti kartogramjai

A már sokszor idézett nagyszerű Worldmapper, amely kartogramokat készítés és publikál a világ statisztikáiból, egy nagyszerű, bár még kevésbé látványos újítással rukkolt elő: az egyes országok lakosságát is terület-arányos torzítással lehet megnézni, így mostantól a Föld népesség-eloszlásának a szemléltetése sokkal könnyebb mint valaha. A nagyításon Magyarország kartogramja. Egyedileg nem különösen érdekes, de az biztosan egyedülálló, hogy egy felületen hasonló szerkezetben az egész Föld és minden országa külön-külön is vizsgálható.

2009. szeptember 27.

Creative Commons: amerikai protokoll-fotók

Az index cikkéből derült az derült ki, hogy a spanyol kormányfő hiába tarotta távol a sajtófotósokat a gyermekeitől, mire szólt volna, azok már elérhetők voltak az Obamáéknál tett látogatás kapcsán a Flickren, ahova egyébként az amerikai külügy minden jelentős eseményről szabadon felhasználható, CC képeket rak fel. A szeptember 25-i képen az amerikai és a kínai elnök látható. Úgy gondolom, hogy ez a szolgáltatás a kínos baki ellenére fantasztikusan hozzájárul a blogoszféra és a nyilvánosság működéséhez. A blogoszféráról eddig a jogtiszta képek hiányoztak a legjobban. Nálunk ilyen mikor lesz?

Németország választott

Alighanem az év legfontosabb választása zajlott le ma Németországban, amelynek az volt a tétje, hogy Angela Merkel a szociáldemokratákkal kénytelen folytatni a túlzottan sok kompromisszumra épülő nagykoalíciót, vagy a feltámadt szabad demokratákkal köt koalíciót.

18:04: Az első exit poll, ami a twitteren megjelenik (csak azért is, ha már be akarták egyesek tiltani a mikroblogolást a kampánycsend miatt): Forschungsgruppe Wahlen - #CDU: 33,5% - #SPD: 23,5% - #FDP: 14,5% - #Linke: 13% -- #Grüne: 10% - Sonstige: 5,5% - #Piraten 2%. Bár a német mandátumarányok ugyanolyan nehezen becsülhetők, mint a magyarok (majdnem azonos a szisztéma), ebből úgy néz ki, hogy meglehet a CDU-FDP többség, és Németország jobboldali liberális kormányt alakíthat. A Kalózpárt két százaléka pedig nem semmi. Ha az eredmény igaz, akkor az SPD nem nagypárt többé a német terminológiában, a kereszténydemokratákat pedig négy középpárt követi a parlamentbe.

18:22 A Der Spiegel International szerint CDU-FDP koalíció jön, a szociáldemokraták a II. világháború óta nem értek el ilyen rossz eredményt; rekordalacsony a részvétel. Íme egy tömör angol nyelvű összefoglaló a pártokról.

18:24 Az origón magyarul is megjelent mandátumbecslés szerint az alsóházban megvan a CDU-FDP többség - ami a felsőházban kényelmesen megvan.

Íme, még egy érdekes elemzés a választásról. Az origó szerint az eredmény jó a magyar gazdaságnak - meg az atomenergiának.

A nyomozó: nézhető magyar film?

Sokan ajánlották nekem az elmúlt hónapokban "A nyomozót", mint a "nézhető magyar film" új díszpéldányát. Nos, ez a nézhető magyar futball-közvetítés és a hallgatható magyar popzenével rokon fogalom. A kidolgozatlan karaktereket a szokásos karakter-paródia, a poénok hiányát az öniróniának álcázott rossz tréfák fedik el. A "jól bevált", semmit fel nem vállaló k-európai groteszkbe hajló film ez is, amelynek talán egyetlen erénye, hogy van cselekménye, amelyhez többé-kevésbé ragaszkodik is. Szerintem ha a "kiváló magyar film" A megáll az idő, a "jó magyar film" A tanu, és a "nézhető magyar film" a Valami Amerika, akkor ez talán a tévébe jó. Bár két közpénz-alapból is támogatták, szerintem inkább arra jó példa, hogy miért nem érdemes egy halott ipart az államnak életben tartania.

Kibeszéletlen félelmeink

Csak a rend kedvéért - aki eddig nem tette, elolvashatja online Stumpf András Lovasi-interjúját a Heti Válaszban. Hát, ennyit a jelvény nélküli magyar indie-mítoszról: szerintem ebből Kossuth-díj lesz.

2009. szeptember 14.

Revolver-újságírás,adatvédelmi önbíráskodás vagy tényfeltáró újságírás?

Tenczer Gábor és ismeretlen tettestársai a mai Index címlapjára tették a BKV felügyelőbizottsági ülésének azt az anyagát, amely 96 BKV elbocsátott BKV vezető nevét, munkaidejének kezdő és végső napját, elbocsátásának jogcímét, végkielégítésének összegét és egyéb adatokat tartalmaz. Vajon kinek lehetett érdeke, hogy a BKV felügyelőbizottsága előtt olvashassa ország-világ az anyagot? És vajon jogunk van-e az összes ott szereplő adatot, nevet megismerni, terjeszteni?
A Büntető törvénykönyv így rendelkezik:
177/A. § (1) Aki a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló törvényi rendelkezések megszegésével jogtalan haszonszerzési célból vagy jelentős érdeksérelmet okozva
a) jogosulatlanul vagy a céltól eltérően személyes adatot kezel,
b) az adatok biztonságát szolgáló intézkedést elmulasztja,
vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő az is, aki a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló törvényi rendelkezések megszegésével az érintett tájékoztatására vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, és ezzel más vagy mások érdekeit jelentősen sérti.
(3) A büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, közérdekű munka vagy pénzbüntetés, ha a személyes adattal visszaélést különleges személyes adatra követik el.
(4) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha személyes adattal visszaélést hivatalos személyként vagy közmegbízatás felhasználásával követik el.

Szerintem jobban is meg lehetett volna írni azt a cikket, de engem inkább ezek a kérdések kezdtek igazgatni: Vajon kinek lehetett a BKV humánpolitikai osztályán, vagy a felügyelő bizottságában olyan érdeke, ami miatt az Indexhez fordult? Az Index pedig revolverezni akart valakit, önbíráskodott, vagy újságot írt? És kinek kellene erre a kérdésre választ adnia?

Good Morning


Message to Bears (Myspace) via Beautiful Noise

2009. szeptember 13.

We Hum on the Way Home

Ha már kiszomorkodtunk magunkat Lovasi Andráson, nézzünk valami lélekemelőt. Motohiro Nakashima harmadik lemezének a címe We Hum on the Way Home, amely gyönyörű borítóba csomagolva pont azt adja, amit a címe ígér. Az alábbi ceruzaanimációhoz a 29 éves japán művész korábbi lemezének legismertebb dalát használták fel.

Trailer for "Hear the Wind Sing" Music - "Stanley Park" by Motohiro Nakashima Animation by Ben Warren

2009. szeptember 11.

"Megsárgul lassan a házatok falán minden ami választható"

Nincsen azzal semmi baj, hogy az idő múlásával az ember véleménye megváltozik dolgokról, így nem sok kivetnivalót találhatunk abban, hogy Lovasi András a Heti Válasz címlapján politizál. Sajnos Lovasi jobban otthon van az akkordok mint a demokratikus nyelvhasználat világában, dehát ez már akkor is kiderült, amikor tizennégy évvel Aczél elvtárs halála után aláírta azt a nyílt levelet, amelyet a magyar rockzene állami támogatását kérő társaival "nem is tudott kinek címezni" és végül a Magyar Narancsnak adott fel (és az meg leközölt). Az általam is nagyra tartott dalszerző most sajnos nem azt nyilatkozza, hogy "csalódtam az SZDSZ-ben és ezért nem fogom többet elénekelni a Jelvény nélkült a kampányrendezvényeiken", hanem azt, hogy "az SZDSZ-nek el kell tűnnie a politikából". Vajon hogyan fogadják be ezt a stílust a a Lánchíd Rádió kedves hallgatói és a Hír Tévé nézői?

2009. szeptember 10.

Nemzeti jövedelem és fényszennyezés

Általában a gazdasági növekedés szennyezés-növekedéssel jár együtt, ahogy azt minden környezetvédőtől tudjuk. A fényszennyezés azért jó, mert az űrből kiválóan mérhető. Egy új módszerrel a megbízhatatlan statisztikákkal rendelkező országok GDP-jét becslik az általuk kibocsátott fényszennyezés mértékével. Íme, egy korábbi poszt a Föld jövedelem-eloszlásának múlt évtized végi becsléséről, és alatta egy szerkesztett űrkép a fényszennyezésünkről.

Via eltecon.blog.hu

2009. szeptember 1.

Tatuperspektíva


A MAP állatok perspektívájából készített filmek archívuma. A fenti filmen egy tatu szalad a hátán a kamerával.

Frissítés: A BoingBoing és a Flickrblog után az origó is felfedezte az anyagot, és cikkben mutatja be a művészt és a gyűjteményt. De a vakondot kihagyták a cikkből, pedig nagyon klassz, ahogy végigszaglássza a járatát.

2009. augusztus 26.

Társadalmi kontextusba helyezés

A Microsoft kiretusálta a fekete figurát a lengyel reklámból. (Nyilván oka volt rá). Aztán elnézést kért (biztos arra is oka volt). Via Nádori Péter.

A Google megújuló energiát keres

Eric Schmidt, a Google vezérigazgatója arról beszél, hogyan kellene megoldani az Egyesült Államok energiaválságát, és arról, hogy milyen üzleti lehetőségeket találtak a megújuló energiaforrások használatában.

(A videó egy órás, az elején egy rövid reklám van.)

2009. augusztus 25.

Vezetők a válságban

A McKinsey felmérése szerint a vezetők 44 százaléka állítja, hogy felkészülten érte a válság. Azok, akik elégedettek is az eddig teljesítményükkel a megnövekedett munkamennyiség és stressz mellett, általában jobb kommunikációs képességekről, a dolgozókkal és a vállalat érdekeltjeivel való jobb kapcsolatról számolnak be. Mindenki elégedettebb a saját válságkezelési képességeivel, mint a még nagyobb főnökével.

2009. augusztus 11.

Sziget: antirasszista nap

A Sziget antirasszista napjának hazai sztárjai Nagy Feró, a MIÉP egykori házizenésze, és a Bikini, amelynek egyik sideprojektje, A Titkolt Ellenálás a fehér faj felsőbbrendűségét hirdeti. Kicsi ez az ország. Hat tip N. Kelly.

Thomas Pynchon visszatért egy csomó régi zenével

A legendás amerikai író, Thomas Pynchon (egy videóüzenettel megtört) hosszú hallgatás után új hatvanas évek regénnyel jelentkezett (Inherent Vice), amelyben rengeteg zene van. Az író maga állított össze egy 42 számos listát a könyvhöz, de a rajongók, akik a Thomas Pynchon Wikin annotálják az új könyvet, már összeállították és a neten kikeresgélték az összes könyvben említett dalt. Ezen a listán 368 szám szerepel. Nagyszerű nyári szórakozás.

2009. augusztus 9.

A törvényen kívüli tenger - a felelőtlen kormányzástól a kalózkodásig

William Langewiesche A törvényen kívüli tenger című műve azt mutatja be, miféle anarchia uralkodik a nemzetközi vizeken. A történet ott kezdődik, hogy az Egyesült Államok kormánya úgy akarta "megőrizni semlegességét" a II. világháború elején, hogy átlobogózta panamaira azt a flottát, amivel ellátta a német blokád alá vont Nagy-Britanniát. Ezt a gyakorlatot aztán néhány évtized alatt minden hajótulajdonos átvette. Amikor pedig az európai hatalmak kivonultak a veszteséges gyarmataikról, amelyek azonnal "szuverenitást" kaptak az ENSZ-től, a törvényen kívüliség a törvényen belülre került. Olyan országok "ellenőrizik" a hajókat és a tengeri jogokot, mint például Libéria, ahol az elmúlt évtizedekben a kormány szuverenitása a fővárosra (se) terjedt ki. Ma már szinte minden tengerjáró hajó olyan ország lobogója alatt (névleges ellenőrzése) alatt működik, ahol nincsenek műszaki ellenőrzések, nem ellenőrzik a tulajdonost, a személyzetet. Mindez egyébként megnyitotta az utat az óceánok ellenőrizetlen szemétlerakóvá válása és a nemzetközi kalózkodás de facto legalizálása előtt. Állítólag az al-Kaidának is van vagy húsz tengerjárója, amelyek hol ömlesztettárut, hol embereket, hol robbanószert szállítanak.

Nagyszerú olvasmány, az első két tanulság: 1) ha a kormány, vagy annak vezetői maga kezdi kijátszani a jogot, akkor nincsen megállás a lejtőn. 2) Nemzetközi jogalanyiságot adni olyanoknak, akik valójában nem rendelkeznek szuverenitással az országuk felett, nemzetközi káoszhoz vezet. Vö szlovák rendszám, offshore hirdetések tilalma, Afganisztán.

2009. augusztus 5.

Tumblr

A nagy divatra való tekintettel elkezdtem jómagam is kisérletezni a Tumblr idézetmegosztó funkcióval. A személyesen érdekesnek talált olvasnivalók itt találhatók, ez meg a céges. Még nem tudom, hogyan érdemes mindezt használni akár személyes, akár üzleti célra, mindenestre itt van/lesz három tematikus gyűjtemény is: az energetikai, a vasúti és a bankszakmai gyűjtemény.

Lábunk alatt a Föld


Foot Earth
Originally uploaded by morning_rumtea
Luis Manuel Subías online projektje a föld térképére vetíti a lábunk alatt látható földet. Eddig 377-en örökítették meg és helyezték el a térképen, hogy mi van a lábuk alatt . Szerintem szép projekt, és nem nagy munka csatlakozni hozzá, úgyhogy hajrá Magyaország, hajrá magyarok, mutassuk meg, hogy milyen a magyar föld a talpunk alatt! Link: Footearth (spanyol, angol).

2009. augusztus 4.

Mennyien élnek a vasútból Európában?

Ezen a térképen azt lehet megnézni, hogy a teljes lakosság, tehát nem csak az alkalmazottak mekkora része él hivatalosan a vasútból - nem számítva némi kiszervezett tevékenységeket. Magyarországon ez a teljes népesség 0,44 százaléka, ennél csak Szlovákiában, Lettországban, Luxemburgan és Csehországban tart el több embert a vasút. Ha figyelembe vesszük, hogy Magyarországon ezekhez az országokhoz képest is kevesebben dolgoznak, akkor elmondhatjuk, hogy talán nincsen még egy olyan Európában ország, ahol a vasútnak a népesség akkora részét kell eltartania mint Magyarországon. Részletesebben: ManyEyes.

2009. augusztus 1.

Reflexből - Kósa Lajos betiltja saját képmását

Gerhes Gábor a debreceni MODEM tárlatra készült alkotása arra kérdésre kereste a választ, hogy
„A kultúra és a politika egymásra utalt viszonyából adódóan a diktatúrák jellemző szokása volt, hogy élő politikusokról készült alkotások jelentek meg kiállítótermekben és galériákban. Munkám kísérlet és tanulmány arra vonatkozóan, hogy ez a mechanizmus egyáltalán működhet-e napjainkban, és ha igen, milyen módon tenné azt.”
Kósa Lajos zavarában először betiltotta, majd engedélyezte a művet, nyilván senki számára sem világosan, mint a kiállítóteret fenntartó város polgármester, vagy az arcmáshoz fűződő jog mögötti személyiség. Úgy gondolom, Gerhes Gábor sikeresen idézte meg a kétezer-tizes évek Magyarországát a debreceni Modemben. Gratula!(Fotó: Koronczi Endre - respect!)

Scott szalutál

Mi lehet lehetetlen, ha ez megtörténhetett? 1971 augusztus elsején, vagyis harmincnyolc éve készült fotó - a Holdon! Engem még mindig lenyűgöz, ha belegondolok.

2009. július 29.

Látszámstop a közszférában

Sok online híforrás számolt be a közigazgatásban foganatosított létszámstopról, de csak kevés, így az Index számolt be az okáról.
A létszámstop előírásának értékelésekor nem árt felidézni, a rendelkezésre álló adatok szerint eddig idén bő ötvenezerrel hízott a költségvetési szektor létszáma: a KSH adatai szerint januárban még alig haladta meg a 700 ezret a szektorban foglalkoztatottak száma, májusban pedig már megközelítette a 760 ezret. Igaz, a növekedés egy részét a közfoglalkoztatottak számának emelkedése magyarázza.

Úgy látszik, a bársonyos reformokat a bársonyos válságkezelés váltotta fel: az állam a pénzügyi és gazdasági válságra alkalmazottai számának közel tízszázalékos növelésével válaszolt az idén. Azt gondolom, hogy az új közalkalmazottak, köztisztviselők kapcsolati hálójának és családfájának elemzésével a magyar korrupció és nepotizmus kutatása új lendületet kaphatna.
Az intézkedés persze annak árt, aki becsületes volt, hiszen azokon a munkahelyeken, ahol nem vettek fel családtagokat, barátokat, nehéz helyzetbe került polgárokat, csak végezték a munkájukat, és haláleset, szülés, vagy más okból csökken a létszám, ott sem lehet pótolni a kiesett munkaerőt. Vagyis ahol becsületesen dolgoztak a közszférában, ott többet kell majd dolgozni, miközben persze azok, akiket a munkanélküliség elől rántottak be, most már maradhatnak a helyükön.

2009. július 19.

Száz éven belül vége a falusi turizmusnak?

Ha ilyen ütemben folytatódik a falvaink várossá nyilvánítása, száz év múlva egy sem marad, és így aztán a magyar területfejlesztés és pályázatírás csodafegyvere, a falusi turizmus is ki fog halni. Egy falu várossá nyilvánításhoz elég egy marginális választókörzetbe esni, vagy egy nagy szülöttet adni a kormánynak. Az index.hu kiváló beszámolója szerint
Július 1-jétől kilencvenezer magyar lett városlakó anélkül, hogy költöznie kellett volna. Ők abban abban a 22 községben laknak, amelyeket ezen a napon várossá nyilvánítottak. [...] Az új városokban az emberek féltik a sokak megélhetését jelentő állattartást, a városok vezetői viszont abban bíznak, hogy több pályázati lehetőségük lesz, mint eddig. [Az állattartás alatt pedig nyilván nem az aranyhal, a francia bulldog vagy a teknőc tartását értették]
Az új városok közül a kedvencem Csanádpalota, amely a városi mellett az "Európai Falu" címet is megpályázta, és jelenleg új városként még falusi turizmussal hirdeti magát a neten. Na persze, az urbánus légkör még hiányzik. Íme, a magyar urbanizáció emelkedő csillagzatú települései:


Új városok 2009 nagyobb térképen való megjelenítése

[Szili Katalin, a]z Országgyűlés [azóta lemondását bejelentő]elnöke reményét fejezte ki, hogy Kozármisleny lehetőségei szerint csatlakozhat Pécs olyan nagy fejlesztéseihez, mint a Pólus, vagy az Európa kulturális fővárosa program.

2009. július 8.

Fourth Plinth: Válj a saját emlékműveddé

A forgalmas londoni Trafalgar-téren négy nagy oszlop áll, amelyre azonban csak három hősi szobor került. Az évek óta tartó Fourth Plinth sorozatban művészek rövidebb időre különböző saját szobrokkal, koncepciókkal jelentkezhettek. A korábbi szobrok között szerepelt súlyos testi fogyatékkal szereplő nő, egy galambház a teret elözönlő madaraknak, és most Antony Gormley jóvoltából mindenki maga is szoborrá válhat egy órára a hősöknek fenntartott oszlopon. A képen egy londoni szikh férfi repülőgépet indít a különleges pozícióból.



Via Flickr-blog, más képek a Foruth Plinthről.

2009. július 6.

Meghalt McNamara - A háború ködében

Kilencvenhárom éves korában elhunyt Robert S. McNamara, az Egyesült Államok védelmi minisztere a vietnani háború első időszakában, a Ford és a Világbank egykori elnöke. Sokan, nyilvánvalóan tévesen, a háború egyik értelmi szerzőjének tartják. Korábban írtam arról a dokumentumfilmről, ami lényegében kizárólag McNamara az iraki háború árnyékában felidézett emlékeiből áll. Errol Morris Oscar-díjas filmjét 2004-ben az év legjobb filmjének gondoltam - azóta minden idők legjobb dokumentfilmjének gondolom. A háború ködében mély és bölcs betekintést ad a modern kormányzás és a nemzetközi viszonyok működésére, és egyben nagyszerű példa arra, hogy az előítélet, a szóbeszéd és a felejtés mennyi új ostobaság szülője lehet. Ha valaki szeretné megérteni a huszadik század történelmét, vagy érdekli az Egyesült Államok, a média vagy a kormányzás, aligha találhat jobb filmet A háború ködében - tizenegy lecke Robert McNamara életénél című filmnél, amely magyar kiadásban is kapható, és a jobb tékákban is bent van. McNamara pedig nyugodjék békében.

Egyoldalúan nem megy

Ma jelent meg a véleményem a bankok egyolodalú szerződésmódosítását korlátozni kívánó idén áprilisban elfogadott törvényről. Úgy gondolom, hogy a törvény nem fogja elérni a kívánt hatást, és több kára lesz, mint haszna. Magyaország pedig ilyen olcsón nem ússza meg, hogy szembenézzen azzal: miért lettünk mi a globális pénzügyi válság egyik legelső és legsúlyosabb áldozata.
Az új, végiggondolatlan fogyasztóvédelmi szigorítás hatása várhatóan a bankok még szigorúbb hitelezési aktivitása lesz, ami hosszabbá és fájdalmasabbá fogja tenni a reálgazdasági recessziót. Az elmúlt években biztosan mind a bankokban, mind az állami szabályozó szervekben követtek el egyéni hibákat - ezeket az adott szervezeteknek kell megoldaniuk. Magyarországnak azonban azzal is szembe kellene néznie, hogy az esetleges egyéni hibákon túl pénzügyi rendszerünk - a bankok, a nyugdíjbiztosítók, a pénzügyi felügyelet, a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank - milyen tévedések nyomán vált a tavalyi pénzügyi válság egyik első és legsúlyosabb áldozatává. Ez egyoldalúan nem megy: ha a Kormány és hatóságok csak a bankokat akarja megleckéztetni, ahelyett, hogy nyitott végű, konstruktív párbeszédet kezdene, az ügyfelek biztosan nem fognak jól járni.
A cikket a Komment.hu oldalán lehet elolvasni és kommentálni.

2009. július 5.

Mezei veréb fiókáit eteti



Mire nem jó egy elhagyott fecskefészek? A képsorozaton egy mezei veréb eteti a fecskéktől örökölt fészekben lakó fiókáit. A mezei veréb a városokban jól ismert házi veréb rokona. 2007-ben a Magyar Madártani Egyesület az év madarának választotta. Ezzel akarták felhívni a figyelmet arra, hogy a mezőkön, agrárterületeken egykor tömegesen előforduló fajt is veszélybe sodorhatja a mértéktelen emberi beavatkozás az egyes élőhelyek ökológiai rendszerébe. Nagy-Britanniában például néhány évtized alatt a harmincadára csökkent a populációjuk.

Richard Posner: az újságokat a copyright újabb kiterjesztése mentheti meg

Richard Posner ezúttal a copyright szélesítése mellett érvel. Az újságok hirdetési bevételei már 2007-ben 8 százalékkal csökkentek, 2008-2009-ben pedig öt negyedév alatt 40 százalékot zuhantak. Posner szerint a demokráciát veszélyezteti, ha nem lehet finanszírozni a hírek független előállítását és vizsgálatát. Mivel Posner sem nagyon hisz a papírújság feltámadásában, megoldási javaslata
A szerzői jogvédelem [copyright] olyan kiterjesztése, ami kifejezetten megtiltja a szerzői jogi oltalom alá eső anyagok online terjesztését, amennyiben a jogtulajdonos ehhez kifejezetten hozzá nem járul vagy annak megtiltása, hogy linkeljék vagy átfogalmazzák a szerzői joggal védett anyagokat a jogtulajdonos hozzájárulása nélkül, szükséges lehet ahhoz, hogy [a blogoszféra és a web] az online média által finanszírozott tartalmakon potyázzon.

Posner közgazdászi és bírói tekintélyére figyelemmel alighanem a javaslatot hamarosan sok érdekvédelmi szervezet és törvényhozó szájából fogjuk hallani. Lehet, hogy megindul az angolnyelvű blogoszféra a biztonságos kínai szerverek irányába?

via Toni Straka aka prudentinvestor

2009. június 30.

A Lisszaboni Szerződés átment a német alkotmánybíróságon

Az utolsó előtti-előtti-előtti akadály is elhárult a Lisszaboni Szerződés ratifikációja elől azzal, hogy a német szövetésgi alkotmánybíróság alkotmányosnak tartja a szerződés tartalmát (de nem az szerződést ratifikáló törvényt). Példamutató módon az döntés azonnal olvasható németül, részletes angol nyelvű összefoglalóval és kommentárral. Ha az írek másodszorra népszavazáson jóváhagyják a szerződést (ami szinte biztos, mivel igencsak jól jön nekik a válságban az EU-tagság), akkor a britek nem fognak róla népszavazni (mert úgysem menne át, de ha az ír szigetnek jó...) és akkor már csak Klaus elnöknek kell ellenjegyeznie, aki megmondta, hogy ő lesz az utolsó.

2009. június 27.

Az Egyesült Államok bevezeti a szén-dioxid kvótákat


US CO2 emissions
Originally uploaded by Tom Raftery
A Kiotói egyezmény célja az volt, hogy a nyolcvanas évek sikeres amerikai savaseső ellenes intézkedésinek mintájára a világ kvóták allokálásával, és a kvóták kereskedelmi jogával csökkentse az üvegházhatást okozó szén-dioxid-kibocsátás növekedésének mértékét. Általános nemzetközi megdöbbenést keltett, hogy az Egyesült Államok végül Oroszországhoz hasonlóan kimaradt az ENSZ égisze alatt megkötött, egyébként nem túl sikeres egyezményből. Politikai értelemben ezért áttörésnek nevezhető, hogy Obama elnök előterjesztésére az amerikai képviselőház, 44 elnökpárti demokrata ellenszavazatával, és 8 republikánus átszavazásával megszavazta, hogy az Egyesült Államok is vezessen be szén-dioxid kvótákat. Amennyiben a szenátuson is átmegy a javaslat, elhárul a Koppenhágai csúcs előtti legnagyobb akadály.

Sajnos ezzel annak az esélye is megnőtt, hogy a nemzetközi politikai kompromisszum a Kiotói Egyezmény valamilyen javított kiadása lesz, ami az EU számára volna politikai siker, hiszen pont mi vezettük be és hirdettük ezt a rendszert. Sajnos a kiotói mechanizmus Európában is teljes kudarcnak tekinthető: nemhogy csökkent volna, de nőtt mellette a szén-dioxid kibocsátás. Vannak, akik azt mondják, hogy ez a probléma orvosolható a rendszer finomhangolásával, de én azokkal a közgazdászokkal értek egyet, akik szerint a kibocsátás közvetlen adóztatásával lehetne elérni a kitűzött célokat a legbiztosabban és a legolcsóbban.

Korábban: Nőtt az EU szén-dioxid kibocsátása

2009. június 23.

Yanko G Tsetkov: Where I Live


Where I Live
Originally uploaded by Artwerk
Európa politikai földrajzi atlasza 2009 elején: Támogatott Farmekek Uniója; Gáztolvajok; Paranoid Olajbirodalom; No YouTube Föld, etc. My Beloved Europe. Provided as it is. January 2009,AlphaDesigner's Political Design Buro (cc) Artwerk (Yanko G Tsetkov)

2009. június 22.

Kaczynski, Klaus, Cameron és Bokros

Vajon mi köti össze a lengyel PiS-t, a cseh polgári demokratákat a brit konzervatívokkal és az MDF-fel? Minden kommentár nélkül: új EP frakció alakult "Európai Konzervatívok és Reformisták" néven.