A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.

2008. augusztus 30.

Elöregedő nemzetek versenyképessége az olimpián

Tavaly többször is foglalkoztam a népesség elöregedése és a versenyképesség mindmáig nem eléggé megértett kapcsolatán. Az elmúlt napokban az olimpiai szereplések kapcsán egy kicsit más szempontból fogalmazódott meg bennem az a hipotézis, hogy a versenysportokban való versenyképességünk hanyatlása is a nemzet elöregedésével lehet összefüggésben.

A Magyar Narancs Dénes Ferenc sportközgazdásszal készített interjújában olvastam arról, hogy az olimpiai szerepléseket a legegyszerűbben a népességszámmal és az abszolút (tehát nem egy főre eső) bruttó nemzeti jövedelemmel lehet előrejelezni. Mivel az élsport világszerte meglehetősen elüzletiesedett, a nemzeteknek nem csak a lélekszáma, de a gazdagsága is fontos vízválasztó lett. Szigel Gábornak a portfolio.hu-n megjelent cikke alapján tűnt fel, hogy világszerte milyen nagy átrendeződés történt a hetvenes-nyolcvanas évek teljes olimpiái, illetve az elmúlt olimpiák aranyémei között. Az átrendeződés egy részét nyilván megmagyarázza a Föld jövedelemmegoszlásának átrendeződése, de úgy gondolom, hogy egy másik részét pedig biztosan megmagyarázza a népességszám változása is. Ez utóbbit azért tartom fontosnak, mert a legjobban leszakadó közép-európai régióban az abszolút népességfogyás még nem érződik erősen, de az olimpián részt vevő korosztályban már drámai.

Egy további gondolat, hogy a Magyarországon a 2008-as olimpiai korosztály, de még inkább a következő kettő jelentős részben olyan roma fiatalokból áll, akiket rossz esetben akár még az iskolai tornateremből is kitiltanak. A magyar társadalom az igen csekély fiatal jelentős részéről lemond a munka- és a professzionális sport piacán is.

A fenti nagyszerű vizualizációk itt találhatók meg:: a New York Times Peking előtti összes olimpiát átfogó kartogrammjai(felső), és a Supernifty térképe arról, hogy honnan érkeztek a pekingi olimpiára az érmesek (alsó).

További link: Ugyanezt a témát boncolgatja a Bridge Wealth Management blog.

2008. augusztus 24.

Háztartási gépek szétszerelve

Brittny Badger a Hartford Art Schoolon idén végzett fotóművész, akinek a szétszerelt háztartási gépekről készült sorozata felkerült a BoingBoingra is. A képen egy goffrisütő látható, de gyönyörű a vasaló, a konzervnyitó, a gyümölcsfacsaró és a többi háztartási gép is. Van egy szép Polaroid-sorozata ólomüvegekről, és a white objects is szép.

2008. augusztus 21.

Dugódíj-portál ajánló

Elkészült Erhardt Szilárd példás civil kezdeményezése, a Dugódíj portál. A Dugódíj-barométer célja egy olyan adatbázis elkészítése, amely alapján a közvélemény dugódíjjal kapcsolatos elképzeléseit lehetne tesztelni. A háttérinfók között szinte minden megtalálható, ami nemzetközi tapasztalatként számításba vehető. A főoldalon más európai városok dugódíjjal kapcsolatos terveiről és tapasztalatairól lehet olvasni.

Képzelj el egy várost! Egy olyat, amelyben sokan élnek, pezseg az élet, de jó a levegő, tiszták az utcák és kiszámítható a közlekedés. Mi egy ilyen Budapestről álmodtunk. Mi egy ilyen Budapestért dolgozunk.
Hiszünk benne, hogy a dugódíj bevezetése más nagyvárosokhoz hasonlóan Budapesten is javítaná a közlekedési viszonyokat. A közlekedés gyorsabbá és kiszámíthatóbbá válhatna, csökkenhetne az üzemanyagszámla és a környezetszennyezés. Ennek az azonban az a feltétele, hogy a dugódíjból származó bevételeket a főváros a tömegközlekedés és az infrastruktúra fejlesztésére fordítsa.
Link: a korai verzió beharangozója.

2008. augusztus 17.

Diploma-ügy Iránban is

Úgy látszik, hogy nem Magyarország az egyetlen hely, ahol a diplomák, doktorik és nyelvvizsgák túlzott presztizse miatt politikusok néha nem létező papírokkal keresik választóik kegyeit: az iráni belügyminisztert is diplomahamisításon kapták. Igaz, ő mindjárt oxfordi papírokat mondott magáénak, amelyeket valakivel le is gyártatott.
Frissítés: Tényleg hamis volt.

2008. augusztus 11.

Grúzia hivatalosan is blogol

A jó érzékkel a pekingi olimpiára időzített orosz-grúz háború során a tavaly Észtországban kipróbált módon hackertámadásokkal bénítják le az ország hivatalos szervereit. A részlegesen már katonai megszállás alatt álló Grúzia kormánya az én blogomat is működtető Google Bloggerre telepítette hivatalos hírszolgálatát. Lehet, hogy a Google nagyobb biztonságban van, mint az egész .ge domain?

Frissítés: Az Index cikke a terheléses cyber-háborúról, és arról, hogy a lengyel elnök saját oldalát ajánlotta fel a grúz kormánynak hírközlésre

Előrejelzési piacok, választási tőzsdék

Még márciusban írtam egy bejegyzést a választási tőzsdékről, és arról, ha az emberek pénzzel, az intenzitást is figyelembe véve fejezhetik ki a véleményüket, gyakran a hagyományos, szavazást utánozó közvéleménykutatásnál is pontosan előrejelzéseket tehetünk.

Hírbróker logó
Az ilyen "előrejelző piacok" torzított mintával dolgoznak, különösen kényesek a nagy számok törvényére, bár a kisebb játékosszámotis kompenzálja valamennyire a preferenciák intenziátásnak felfedése. Mmindenki játékpénzzel veszi egy esemény részvényeit - nem kell egy ügyre feltenni az összes valós vagy játékpénz tétet, az "alulértékelt" hírre pedig többet, a "túlértékeltre" kevesebbet tesznek, így a valódi kérdések felé fókuszálódik a játék. (Itt a magyar játékleírás).

Bár nem tudom, hogy mennyien fogadtak a CNN demokrata előválasztási kérdésére, vélhetően igen nagyszámú játékosról van szó (minden játékos 5000 virutális dollárral léphet be a rendszerre, és rengeteg dologra fogadhat - erre az egy kérdésre néha napi több százezer virtuális dollárt tettek fel a játékosok). Ugyan a demokrata előválasztás júniusig tartott, Obama esélyeinek növekedése végig követhető volt a CNN-tőzsdén, és a játékosok már januárban a jelölt valóban bekövetkező győzelmére tették a legtöbb pénzt. Csak a számok érzékeltetésére: a jelenleg futó legnépszerűbb CNN-piacon, ahol arra lehet fogadni, hogy ki lesz Obama alelnök-jelöltje, már majdnem 91 ezer tranzakció köttetett.

Magyarországon az elmúlt tíz évben sok kísérlet volt hasonló rendszerek létrehozására, de egyelőre mindig hiányzott a kritikus tömeg. Ezért vagyok szkeptikus a hirbroker.hu próbálkozásával kapcsolatban is - véleményem szerint néhány ezer aktív játékos nélkül nem fog menni a dolog. De tényleg izgalmas játékról van szó, úgyhogy próbáljátok ki!

PS: a játékról a szervezőknek a régi bejegyzésemhez fűzött kommentárjából szereztem tudomást.

2008. augusztus 6.

Serbia Insajd

Valamire csak jó a Goldenblog verseny: én innen szereztem tudomást a Serbia Insajd blog létezéséről (a Hírblog kategória győztese - respect!), az egyik legjobb tematikus blogról Magyarországon. Szerbia nagyon érdekes ország, és úgy gondolom, hogy ez a blog nélkülözhetetlen a magyar médiában. Hiszen azt tudjuk, hogy Karadzicot elkapták, és a nacionalisták tüntettek, de hogy a tüntetések beszédei magyar felirattal megnézhetők volnának? És a szerb karikatúrák? Iratkozzunk fel mind az RSS-re.

2008. augusztus 5.

Antikorrupciós blog: The 8th Circle

Nemrég ismertem meg a kelet-európai korrupicóval és demokráciával foglalkozó the8thcircle.com angol nyelvű blogot. A blog ukrán származású szerzője a Chicagói Egyetemen kutatja a kelet-európai korrupció jellegzetességeit. Bár magyar anyag kevés van a blogon, a környező országok már szép számú bejegyzéssel szerepelnek.The 8th CircleNéhány anyag kedvcsinálónak: egy rövid elemzés Medvegyev elnök antikorrupciós csomagjáról (miért decentralizált rendszert építenek, és egy döbbenetes adat: az átlagos orosz kenőpénz mértékét 36 ezer dollárra teszik); hiába vonta meg az EU Bulgáriától a támogatásokat a korrupció miatt, a bolgár kormány túlélte az emiatt rendezett bizalmi szavazást; korrupciós vádak miatt egy hónappal el kellett halasztani a lengyel labdarúgó első osztály meccseit. Tanulságos történetek kiváló angolsággal megírva, szerkesztve, kommentálva. Érdemes olvasni.

További linkek, olvasnivalók: posztok és cikkek a korrupcióval kapcsolatban.

2008. augusztus 4.

Sovány vigasz: szavazz online az amerikai választáson

A sors iróniája, hogy a legrégibb és legbefolyásosabb demokrácia elnökválasztási küzdelmét a globalizáció korában az egész világban vívják, és a fél világ követi. Az eredménye az Egyesült Államok befolyásának köszönhetően az egész világra következményekkel jár, de csak az amerikai állampolgárok vehetnek részt a szavazáson.

Én is akarok szavazni!Egy magyar kezdeményezés sovány vigaszt nyújt világszerte azoknak, akik ki szeretnék mutatni politikai szimpátiájukat: a világ bármely részén regisztrálhatjuk magunkat az iwanttovotetoo.com oldalon (magyar, profit-orientált kezdeményezés!) és leadhatjuk a két jelölt valamelyikére szavazatunkat.

Az eredmény szerintem borítékolható az online szavazáson: szinte minden országban toronymagasan Obama vezet - kivéve az Egyesült Államokat.Mivel a két kedvenc jelöltem jutott tovább az előválasztásokból, én végignézem a kampányt, és aztán húzom be az ikszet - virtuálisan.

Linkek: Obama berlni beszédének szófelhője,további bejegyzések az USA címke alatt, illetve az USA cikkgyűjteményem.

2008. augusztus 1.

A tíz leglátogatottabb bejegyzés 2008. nyaráig

A blogom indulása óta a Google-motor statisztikái szerint a 489 bejegyzésem valamelyikét körülbelül 43 ezer olvasó (ebben természetesen a visszatérő látogatók többször szerepelnek) összesen 60 ezerszer nyitotta meg. A kezdetek óta időről-időre megnézem, melyik a tíz leglátogatottabb bejegyzés, amit egy külön dobozba ki is helyeztem. Mivel ezek a bejegyzések folyamatosan ki vannak emelve, ezért a látogatottságuk a címlapról lekerültekkel szemben folyamatosan nő, vagyis a tizes toplistán ritka a változás.

Annak érdekében, hogy ne mindig ugyanaz a tíz cikk legyen kiemelten ajánlva, létrehoztam a népszerű és fontos dobozt is, ahol az időtállónak bizonyult bejegyzéseket az újabb, számomra fontos bejegyzésekkel keverem. Összességében a tizes listán néha van változás, különösen a zenei összefoglalók olyanok, amelyek lassan, de biztosan jönnek felfelé.
Úgy gondolom, hogy a legolvasottabb bejegyzések jól reprezentálják blogom olvasóinak érdeklődését. Egyrészt folyamatosan érdeklődést keltenek azok a rövid bejegyzések, amelyek egy-egy fontos vagy meglepő statisztikai adatot próbálnak meg értelmezni (egypillanat sorozat, statisztika bejegyzések - az öregedő társadalom versenyképessége is lényegében egy ilyen, de az egy bonyolultabb téma).

Egy külön csoportot jelentenek az alapjogi témájú bejegyzések, úgy gondolom, hogy ezek polemikus jellegük, vagy a blogoszféra résztvevőinek erősebb érzelmi kötődésének köszönhetően népszerűek (közlekedési táblák - feminizmus, listázás - vallásszabadság, kegyeletsértés - emberi méltóság). A listázós bejegyzés eredményeit nagyban köszönheti annak a ténynek, hogy Tóta W. Árpád szcientológus-ellenes kirohanásának kommentjeit valaki szinte minden munkanapon végigklikkeli, és így a bejegyzés látogatottsága stabilan nő.

Van két, jól elkülöníthető tematikus blokk, amelyeknek megvannak a maga olvasói: egyrészt az indie szubkultúra zeneajánlói, amelyek folyamatosan sok olvasót vonzanak, és így külön ajánlás nélkül, lassan kerülnek be a legolvasottabb tízbe, illetve a gazdasági témájú, hivatásomhoz kötődő bejegyzések.

Vélhetően egyelőre állandó csalódást okozok egy szűk és jól behatárolható csoportnak: mióta Barzin gyönyörű postagalambos klippjét kitettem, a postagalambok folyamatosan az egyik leggyakoribb keresőszó, ami alapján olvasók tévednek hozzám - jelenleg a nevem után a második leggyakrabban keresett kifejezés! Mivel az elmúlt két évben mind a vidéki életforma, mind az élővilág, mind a postagalambok utáni érdeklődés nőttőn-nő bennem, vélhetően előbb-utóbb ebben a témában is lesznek bejegyzések. Ahogy a klasszikus közgazdász, Say mondaná, minden kereslet megtalálja a maga kínálatát. Mivel a postagalamboknak egyelőre még magyar Wikipédia szócikkük sincs, előbb-utóbb igyekszem pótolni a hiányt, addig is szakszövetség oldalát tudom ebben a témában ajánlani. (CC kép: Mary Witzig)


Idén március 15-én került ki ez a térkép a jobboldai menüsáv aljára, ami a látogatók lábnyomait őrzi meg. Ezért szeretem az internetet: ez a blog is összehozza azokat a magyarokat, akik a világ legkülönfélébb részein élnek szétszórva.

Energiafüggőség

Az Európai Unió és Magyarország is nagymértékben ki van szolgáltatva a külső energiaszállításoknak, és az energiahordozókban gazdag volt szovjet és közel-keleti világ készleteiért Kínával és Indiával, illetve az Egyesült Államokkal is versenyben áll. De mit is jelent az a nagymértékben?

A felső torzított térkép (kartogramm) a világ országainak a méretét az energiahordozó-felhasználásukkal arányosan mutatja be (még az évtized elején, azóta Kína felhasználása drámaian megnőtt). Az EU egyes régi (pl. Németország, Franciaország) és új tagjai (pl. Magyarország, Szlovákia) a világ legfejletebb ipari országai közé tartoznak, és az ipari termeléshez más, szolgáltatás- vagy mezőgazdasági orientációjú országokhoz képest nagyon sok energiát használnak. Az alsó térkép az importált energiahordozók arányát mutatjba.

Az alsó térkép (kartogramm) abban különbözik a felsőtől, hogy nem az összes felhasznált, hanem az összes importált energiahordozóval arányosítja a világ országait. Mivel Európa hamarabb iparosodott mint a világ többi része, fosszilis energiahordozó-készleteit már nagyrészt felélte, és ezért importra szorul. Az egyébként gazdag és általánosságban versenyképes európai gazdaság egyre nagyobb arányban kénytelen külső partnereinek fizetni azért, hogy energia-igényes gazdaságszerkezetét fenn tudja tartani. A folyamatnak sok kimenetel lehetséges: gazdasági lemaradás, gazdasági szerkezetváltás, vagy még nagyobb versenyképesség, vagyis a drágább energiahordozókból értékesebb áruk előállítása.

A kartogramok forrása természetesen a Worldmapper.