A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.

2007. november 24.

Szabad a pálya vasárnap este

A Klubrádió Szabad a pálya című műsorában vasárnap este 9 órakor Bojtár B. Endrével, a Magyar Narancs főszerkesztőjével fogok beszélgetni egy órát a magyar vasút átalakulásáról. Endre sok cikkemnek a szerkesztője, lapja pedig kiemelten foglalkozik az egészségügy, az energiaszektor és a vasúti szektor engem is érintő szerkezeti átalakulásával. A rádió honlapján megtalálhatók a helyi rádiófrekvenciák, illetve online hallgatható az adás. A műsorsávban irodalmi és közéleti hetilapok és folyóiratok szerkesztőségei tartanak beszélgetést, a szabad pálya adáscím azonban ebben az esetben duplán is szerencsés.

Az adás letölthető a Klubrádió honlapján (első rész - az előző beszélgetés utolsó percei és a hírek után kezdődik, második rész) Kép: jschneid

A monopóliumos cikk online elérhető

A Holt terhek - Hogyan törhetők meg a monopóliumok? című cikkem a Magyar Narancs archívumában a Narancs XIX. évf. 47. számban érhető el. Az archívum használatához jelszavas regisztráció szükséges. (A link a korábbi bejegyzéshez mutat, ott tegyetek megjegyzéseket!)

2007. november 19.

Versenyképesség, olvasás, matek, földrajz

Az FP Blog egy érdekes szembeállítást mutat be: miközben a szingapúri diákok nagyszerűen szerepelnek minden matek-olvasás készségfelmérésben, az Egyesült Államok mégis vezet innovációban. Arról nem is beszélve, hogy ötből egy amerikai meg sem tudja mutatni a világtérképen az országát, (és erről Miss Dél-Karolinának vicces "véleménye" van) az USA gazdasága a legversenyképesebb a világon. Minek keresni New York City városát a térképen, ha van a kocsiban GPS? A magyar versenyképességi eredményeket a közoktatásunk színvonala húzzal felfelé, lefelé meg az, hogy szisztematikusan sokkal több közpénzt költünk, mint amennyi adót a kasszába beteszünk. Hiába tanulunk az iskolában gyököt vonni, ha az érettségi után elfelejtünk összeadni és kivonni. A földrajzot pedig a kis országoknak sokkal inkább érdemes megtanulnia.

2007. november 18.

CARMA - a világ szén-dioxid monitorja

A CARMA - Carbon Monitoring for Action egy olyan új portál, ami a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátóit követi nyomon, telephelyenként, cégenként, városonként. A CARMA adatbázisában 4000 energetikai társaság 50 ezer erőműve szerepel. A CARMA kiadója a Center for Global Development nevű egy független, magánalapítványi think-tank az Egyesült Államokban.

2007. november 17.

A vasúti melllékvonalak

Talán soha nem volt aktuálisabb a három és fél éve írt Engedd szabadon a mellékvonalakat vitairatom, és az ezzel egyidőben készült publikációm, A mellékvonalak lehetőségei az új európai szabályozási környezetben (pdf). A téma azóta sem hagy el,hivatalból is foglalkozom vele, úgy gondolom, hogy ennyire összetett társadalmi-gazdasági-műszaki probléma kevés van az országban. A hosszú életű mellékvonalak az ország gazdaság- és társadalomszerkezetének, a magyar nép térhasználatának, az országhatárok változásának, tájhoz való viszonyának, és a műszaki fejlődésnek nagyszerű keresztmetszeti képét teszik megrajzolhatóvá. Remélem, sokat fogunk tanulni a mellékvonalak történetéből. Fotó: Chikán Gábor.

2007. november 14.

Holt terhek - Hogyan törhetők meg a monopóliumok?

A Magyar Narancs mai, számában jelent meg a Hol terhek című esszém a magyarországi monopóliumoknak a rendszerváltás óta húzódó gazdasági és politikai problémáiról. A cikk regisztráció után érhető el online az újság honlapján. A cikk alapvetően szakmámhoz és hivatásomhoz kapcsolódik, és remélem, hogy érthetőbbé válik belőle az, amin a vasútnál dolgozom. Villanyvezeték: sharilmohammad.
A magánkézben lévő monopólium természetes célja, hogy kényelmes
haszonkulccsal, viszonylag magas áron a kevés vesződséggel járó fogyasztókat szolgálja ki. A monopólium számára a ritkán lakott vidékek és a szegények csak nyűgöt jelentenek: minden forintért messzire kell nyúlni, az emberek minden kilowattórának utánakérdeznek; a nagy területen szétszórt megannyi kisfogyasztó pedig sok hibaforrást jelent a hálózatnak. A gazdagok viszont túl szűk piacot alkotnak: nincsenek annyian, hogy megérné az ő kedvükért egy egész elosztórendszert kiépíteni, és akkor sem fogyasztanak sokkal több energiát, ha úszómedencét fűtenek. A magánmonopólium kedvenc ügyfele a városi középosztály: ha nem túl drága a villany vagy a telefon, a panaszok mennyisége elenyésző lesz, vagy legalábbis nem akkora, hogy a demokratikus többség megváltoztassa a befektetések jogi környezetét. A profitszint pedig tartósan magas marad.
Igen ám, de az állami monopólium se jobb ennél, hiszen ott még hazavihető profit sem marad, legfeljebb hazavihető veszteség. A monopóliumok államosítása nem jó megoldás a magánmonopólium problémájára. Postaláda: Ciclista Dominguero.
Azért, mert szerfölött hajlamos a saját vezetőinek a fizetését emelni; baráti, ám drága alvállalkozókat dolgoztatni; vagy megszabadulni a nem tetsző kisebbségekhez tartozó munkavállalóktól. Mivel profitra sem kell törekednie, az árakkal és a költségekkel nemigen törődik: ha a monopolista egy utas után négyszer annyi állami támogatást kap, mint amennyit a jegypénztárnál beszed, vagy tízmilliárdokhoz jut hozzá gázártámogatás formájában, inkább a politikusok, mintsem a fogyasztók kegyeit keresi. Az állami monopólium a pazarlás és a korrupció melegágyává válhat.
A szociális piacgazdaságra való átmenet programja szerintem nem lehet teljes a monopóliumok piackonform, kiszámítható jogi és intézményi szabályozása nélkül.
A monopolárak letörése a kis- és középvállalatok versenyképességét jobban növelné, a lakosság terheit pedig jobban csökkentené a következő években, mint a konvergencia-program által megengedett csekély adócsökkentés. A szabályozott áraknak a költségekre, a világpiaci alapanyagárakra való visszavezetése felesleges és hisztérikus politikai vitáktól szabadítaná meg a következő önkormányzati és parlamenti választásokat.

Akinek van kedve végigbogáraszni a cikket, olvassa el a Narancsban, vagy várja meg az online publikációt. Persze az is nyugtan szóljon hozzá, akinek "csak úgy" véleménye van a témáról. Minden észrevételnek nagyon örülnék! Zöld gázmérő: Faluto.

Korábbi cikkek kizárólag a vasúti monopóliumról:
Vasút a határon, Engedd szabadon a mellékvonalakat. Olvasnivalók: antitrust, competition, regulation. Linkek: competition, regulation, szabályozás, versenypolitika.

2007. november 11.

Közvéleménykutatás a nukleáris fegyverek leszereléséről

A nemzetközi közösség számára egyre nehezebb elmagyarázni azoknak a gyorsan növekvő, vagy fenyegetett helyzetben lévő államoknak, hogy miért ne akarjnak atombombát, ha egyre több országnak van? Az egyik kézenfekvő megoldás az atomfegyverek teljes betiltása és leszerelése volna, de legalábbis jelentős mértékű korlátozása. Az amerikai szavazók 73 százaléka, az oroszok 63 százaléka ért egyet ezzel a megközelítéssel. Link: Foreign Policy blog

2007. november 10.

Indie: az elmúlt hónapok

Legutóbb volt a Fight Test Beck kisérőzenekarától, a Flaming Lipstől, ami nem egy nagyon jó zenekar, de ez egy tökéletes dal tökéletes szöveggel. Aztán előkerült egy régi klipp az A Subtle Plaguetől, attól a zenekartól (kép jobbra), amely elhozta az amerikai indie mozgalmat Budapestre. A Simmersbach fivérek köré szerveződő zenei kollektíva ma a Durgasban él tovább. A klippet Budapesten forgatták, és a Tilos az Á legendás pincéjének hangulata nagyszerűen él tovább a digitalizált filmkockákon. Megjelent az Óriás első ötszámos lemeze, az egész letölthető a honlapjukról. A Vércukor egy csodálatos ballada (mp3), A gyémán-szén féle anyagok halmaza (mp3) pedig a magyar punkrock csúcsa. Volt egy hosszabb bejegyzés az új Iron&Wine albumról, a Sephard's Dogról és ennek kapcsán az eddigi alkotói pályáról. A legutolsó nagy indie ajánló szeptemberben volt, nagyszerű új, egy-két lemezes független zenekarok szerepelnek benne. Nem éppen indie, de nagyszerű volt a Soil&Pimp produkciója. Az összes indie bejegyzés itt tekinthető át egy pillanat alatt, és itt van az indie linkgyűjteményem is.

Fight Test

2007. november 7.

Logót a dugódíjnak!

Íme a pályázati felhívás a dugodij.hu logójának megalkotására (pdf). A fődíjból a győztes még néhány hónapig ingyen hajthat be a fővárosba. (A kép egy vasúttársaság reklámanyaga: szabad utak).

November 7.

Nagyszerű az Index összeállítása november 7-ről, az állítólagos orosz forradalommal, és a utolsó két ünnep hazai műsorával.

A Subtle Plague - Tilos az Á

2007. november 4.

Gazdasági témájú bejegyzések: szeptember-október

Ideje volt frissíteni a gazdasági témájú bejegyzések összefoglalóját, ami jobb oldalt, a kiemelt témákból is elérhető. Újabb cikkekel gyarapodott az emberek boldogságérzetének és gazdasági helyzetének boncolgatása, néhány bejegyzés még jobban megpróbálja elhelyezni az Európai Unió gazdaságát a világgazdaságban, és több gazdasági intézmény, elsősorban a különféle monopóliumok témája is frissült. Külön cimke alatt is gyűjtöm a versenyképességgel kapcsolatos bejegyzéseket, amelyekkel hivatalosan is foglalkozom.

További linkek a gyűjteményemből: gazdaság, economy, közgazdaságtan, economics, versenyképesség, competitiveness illetve a teljes gyűjteménynek van egy gazdaság/economy csokra, ahol rengeteg résztémáról lehet olvasni.

További cikkek az RSS olvasómból: economy, economics.

Aki rendszeresen szeretné követni a friss bejegyzéseket, az használja az RSS feedet: http://antaldaniel.blogspot.com/feeds/posts/default. Aki nem tudja, hogy mi az RSS, annak íme a Google RSS olvasójának a bemutatója (angolul), ez egy nagyszerű eszköz, amivel akár több tucat oldal tartalmait is át lehet pár perc alatt nézni, és elég csak azokat felkeresni, ahol valami érdekes újdonság van.

A zene globális sztárjai

A Gracenote Music Maps azt mutatja meg, hogy a Föld egyes országaiban melyik lemezborítót töltik le a leggyakrabban. (Ebből arra lehet következtetni, hogy a régi lemezgyűjtemények digitalizálása és az illegális az internetről letöltött zenék közül mit hallgatnak a főleg hálón lógó fiatalok). A sokmillió letöltés alapján elég világos a kép, ami kultúrakutatók számára sok éves munkát adhat.

Íme, a visegrádi országok zenei ízlésének lenyomata, országonként, erőssorrendben:
  • Magyarország: Linkin Park, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, Metallica, Tankcsapda, Madonna, Queen, The Beatles, Nightwish, AC/DC.
  • Csehország: Linkin Park, Kabát, The Beatles, Daniel Landr, Madonna, U2, Red Hot Chili Peppers, Pink Floyd, Queen, Nightwish.
  • Lengyelország: Linkin Park, Metallica, Red Hot Chili Peppers, Džem, System of a Down, Verba, Nirvana, Nelly Furtado, O.S.T.R, Happysad.
  • Szlovákia: Horkýže Slíže, Metallica, Linkin Park, Red Hot Chili Peppers, Elán, Depeche Mode, U2, Desmod, Madonna, Imt Smile.
Vagyis minden országnak megvan egy-két helyi sztárja (ha külön a lemezeket nézzük, Rúzsa Magdi is feljövőben van, csak neki még nincsen sok lemeze a piacon). Vannak az abszolút örökzöldek, és minden országnak megvan az a globális sztárja, ami valamilyen helyi vegyértékhez kötődve különösen megragadt a helyi talajban: nálunk a Depeche Mode, a lengyeleknél a Nirvana, a csehszlovák utódállamokban Madonna. Sajátosan V4 jelenség a Queenhez való ragaszkodás ("távászi szél vizet árászt").

Vessünk egy pillantást Közép-Európa kulturális referenciapontjaira, a hasonlóság szembeötlő, illetve az is, hogy térségünket németül már nem lehet meghódítani:
  • Ausztria: Die Ärzte, The Beatles, Red Hot Chili Peppers, U2, Metallica, Erste Allgemeine Verunsicherung, AC/DC, Linkin Park, Green Day
  • Nagy-Britannia: The Beatles, Foo Fighters, Red Hot Chili Peppers, Coldplay, Oasis, Green Day, Queen, Robbie Williams, U2, Pink Floyd.
  • Németország: Die Ärzte, Böse Onkelz, The Beatles, Red Hot Chili Peppers, AC/DC, Metallica, Linkin Park, Die Toten Hosen, Robbie Williams, Rammstein.
A Beatles és a Pink Floyd időtállóságához éppúgy nem fér kétség, minthogy az AC/DC és a Metallica stílust teremtett.

És az alábbi erősorrendek talán eloszlatnak néhány tévképzetet, és a civilizációk közötti béke híveinek is adnak néhány globális referenciapontot a kezébe. Mondjuk a Gracenote adatbázisa alapján a tizennyolcévesek tanrendjébe világszerte fel lehetne venni A Fal című Pink Floyd filmet, csak hogy jobban szót értsünk egymással és más demokratákkal. Ha meg az ENSZ popsztárokkal akar erősíteni, akkor Céline Diont céloznám meg.
  • Irán: Hayedesh, Googoosh, Pink Floyd, Céline Dion, Dariush, Anastacia, Ebi, Metallica, Shiavash Ghomaysi, Anathema
  • Pakisztán: Atif Ashlam, Metallica, Linkin Park, Nushrat Fateh Ali Khan, Guns 'n' Roses, Eminem, Judas Priest, Ali Zafir, The Beatles, U2.
Eszembe jut egy iráni ismerősöm, aki azt mondta, hogy csador nélkül David Beckham poszterekkel és Pink Floyd kazettákkal nyugodtan utazik az országban. Az előbbi a lánygyermekes milicistáknak kell, az utóbbi a fiúgyermekeseknek.

Civilmédia

Íme egy újabb magyar kezdeményezés a civil újságírás felkarolására, a CivilMédia. Bár sokak számára a civil újságírás egyenlő a közérdeklődésre számot tartó blog írásával, ennek az oldalnak a létrehozói kifejezetten egy hírportálszerű működést akarnak támogatni, hírgyártó kváziblogolok segítségével. Hogy ez miért jó a civil újságírónak, azt mindenki eldöntheti maga is, és azt is, hogy az olvasónak jó-e? Nekem egyelőre kicsit érdektelen az oldal, mert főleg olyan dolgokról szól, amit a professzionális médiában kicsit hamarabb, számomra megbízhatóbb források alapján már megírtak. Az viszont, hogy az oldal létrehozóinak miért jó mindez, egyelőre nem tudjuk: az impresszumban nincsenek nevek, nem tudjuk, ki a kiadó, és miből finanszírozza mindezt. Nagy kár: a civil újságírás pont olyan mint a professzionális újságírás abból a szempontból, hogy a szerző és a kiadó hitelesíti a tartalmat.

Frissítés: A CivilMédia becsületére szolgál, hogy írtam a megadott e-mail címükre, és egy napon belül egy alapos, bár nem teljesen lényegre törő választ kaptam, amiből kiderül, hogy a CivilMédiát egy olyan alapítvány fogja kiadni, ami bejegyzés alatt áll. Ez persze nem válaszol arra, hogy akkor most kik adják ki, és az sem derült ki a levélből, hogy kik az alapítványtevők, de a közhiteles nyilvántartásokból előbb-utóbb ezt is biztosan meg fogjuk tudni.

Ismét ellopták a miniszterelnök bronzszobrát

Mit érdemel az, aki egy éven belül másodszor lopja el hazája hosszú idő óta első szabadon választott miniszterelnökének szobrát? És az ország, amelyik hagyja? Az előző eset óta kidolgoztak egy jogszabályt, ami szerint csak azonosított eladótól lehetne venni szinesfémet, amivel egyetértenek a rendőrök és a színesfémkereskedők is. (A közhiedelemmel ellentétben a fő ügyfeleik nem a tolvajok, hanem ipari nagy újrahasznosítók, és az orgazdaság egy nyűgös töredéke a piacnak). A parlamenti ellenzék is benyújtott egy törvénytervezetet. Azt hiszem, sokkal okosabbak volnánk, ha előkerülne az első tolvaj, és megtudnánk tőle, hogy miért lopta el, és miért tett le a tervéről, hogy beolvassza, értékesítse, vagy hazavigye? Talán kicsit többet megértenénk a diktatúrából a jogállamba vezető út kacskaringóiról.

Frissítés: Mentés közben ellopták a tűzoltóság szóvivőjének szolgálati autóját, Budapest, 2007. november 18. Ismét megtalálták Antall József szobrát, 2008. május 6.

2007. november 1.

A Világgazdasági Fórum 2007-2008. évi globális versenyképeségi rangsora

Magyarország a 47. helyre csúszott a Világgazdasági Fórum globális versenyképességi rangsorában. A visegrádi országok helyezése: Csehország 33, Szlovákia 41, Lengyelország 50. A teljes országlista: pdf letöltés. Magyarország helyezését különösen a makroökonómiai helyzet rontja le, de az árupiac és a munkaerőpiac rugalmatlansága is nagyon szembeötlő. A felsőfokú oktatásunk, a közoktatás és az egészségügyi ellátás még mindig felfelé húzza a teljesítményünket. A legversenyképesebb szomszédunk természetesen Ausztria, a világ egyik leggazdagabb és 15. legversenyképesebb országa.