A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.

2009. július 29.

Látszámstop a közszférában

Sok online híforrás számolt be a közigazgatásban foganatosított létszámstopról, de csak kevés, így az Index számolt be az okáról.
A létszámstop előírásának értékelésekor nem árt felidézni, a rendelkezésre álló adatok szerint eddig idén bő ötvenezerrel hízott a költségvetési szektor létszáma: a KSH adatai szerint januárban még alig haladta meg a 700 ezret a szektorban foglalkoztatottak száma, májusban pedig már megközelítette a 760 ezret. Igaz, a növekedés egy részét a közfoglalkoztatottak számának emelkedése magyarázza.

Úgy látszik, a bársonyos reformokat a bársonyos válságkezelés váltotta fel: az állam a pénzügyi és gazdasági válságra alkalmazottai számának közel tízszázalékos növelésével válaszolt az idén. Azt gondolom, hogy az új közalkalmazottak, köztisztviselők kapcsolati hálójának és családfájának elemzésével a magyar korrupció és nepotizmus kutatása új lendületet kaphatna.
Az intézkedés persze annak árt, aki becsületes volt, hiszen azokon a munkahelyeken, ahol nem vettek fel családtagokat, barátokat, nehéz helyzetbe került polgárokat, csak végezték a munkájukat, és haláleset, szülés, vagy más okból csökken a létszám, ott sem lehet pótolni a kiesett munkaerőt. Vagyis ahol becsületesen dolgoztak a közszférában, ott többet kell majd dolgozni, miközben persze azok, akiket a munkanélküliség elől rántottak be, most már maradhatnak a helyükön.

2009. július 19.

Száz éven belül vége a falusi turizmusnak?

Ha ilyen ütemben folytatódik a falvaink várossá nyilvánítása, száz év múlva egy sem marad, és így aztán a magyar területfejlesztés és pályázatírás csodafegyvere, a falusi turizmus is ki fog halni. Egy falu várossá nyilvánításhoz elég egy marginális választókörzetbe esni, vagy egy nagy szülöttet adni a kormánynak. Az index.hu kiváló beszámolója szerint
Július 1-jétől kilencvenezer magyar lett városlakó anélkül, hogy költöznie kellett volna. Ők abban abban a 22 községben laknak, amelyeket ezen a napon várossá nyilvánítottak. [...] Az új városokban az emberek féltik a sokak megélhetését jelentő állattartást, a városok vezetői viszont abban bíznak, hogy több pályázati lehetőségük lesz, mint eddig. [Az állattartás alatt pedig nyilván nem az aranyhal, a francia bulldog vagy a teknőc tartását értették]
Az új városok közül a kedvencem Csanádpalota, amely a városi mellett az "Európai Falu" címet is megpályázta, és jelenleg új városként még falusi turizmussal hirdeti magát a neten. Na persze, az urbánus légkör még hiányzik. Íme, a magyar urbanizáció emelkedő csillagzatú települései:


Új városok 2009 nagyobb térképen való megjelenítése

[Szili Katalin, a]z Országgyűlés [azóta lemondását bejelentő]elnöke reményét fejezte ki, hogy Kozármisleny lehetőségei szerint csatlakozhat Pécs olyan nagy fejlesztéseihez, mint a Pólus, vagy az Európa kulturális fővárosa program.

2009. július 8.

Fourth Plinth: Válj a saját emlékműveddé

A forgalmas londoni Trafalgar-téren négy nagy oszlop áll, amelyre azonban csak három hősi szobor került. Az évek óta tartó Fourth Plinth sorozatban művészek rövidebb időre különböző saját szobrokkal, koncepciókkal jelentkezhettek. A korábbi szobrok között szerepelt súlyos testi fogyatékkal szereplő nő, egy galambház a teret elözönlő madaraknak, és most Antony Gormley jóvoltából mindenki maga is szoborrá válhat egy órára a hősöknek fenntartott oszlopon. A képen egy londoni szikh férfi repülőgépet indít a különleges pozícióból.



Via Flickr-blog, más képek a Foruth Plinthről.

2009. július 6.

Meghalt McNamara - A háború ködében

Kilencvenhárom éves korában elhunyt Robert S. McNamara, az Egyesült Államok védelmi minisztere a vietnani háború első időszakában, a Ford és a Világbank egykori elnöke. Sokan, nyilvánvalóan tévesen, a háború egyik értelmi szerzőjének tartják. Korábban írtam arról a dokumentumfilmről, ami lényegében kizárólag McNamara az iraki háború árnyékában felidézett emlékeiből áll. Errol Morris Oscar-díjas filmjét 2004-ben az év legjobb filmjének gondoltam - azóta minden idők legjobb dokumentfilmjének gondolom. A háború ködében mély és bölcs betekintést ad a modern kormányzás és a nemzetközi viszonyok működésére, és egyben nagyszerű példa arra, hogy az előítélet, a szóbeszéd és a felejtés mennyi új ostobaság szülője lehet. Ha valaki szeretné megérteni a huszadik század történelmét, vagy érdekli az Egyesült Államok, a média vagy a kormányzás, aligha találhat jobb filmet A háború ködében - tizenegy lecke Robert McNamara életénél című filmnél, amely magyar kiadásban is kapható, és a jobb tékákban is bent van. McNamara pedig nyugodjék békében.

Egyoldalúan nem megy

Ma jelent meg a véleményem a bankok egyolodalú szerződésmódosítását korlátozni kívánó idén áprilisban elfogadott törvényről. Úgy gondolom, hogy a törvény nem fogja elérni a kívánt hatást, és több kára lesz, mint haszna. Magyaország pedig ilyen olcsón nem ússza meg, hogy szembenézzen azzal: miért lettünk mi a globális pénzügyi válság egyik legelső és legsúlyosabb áldozata.
Az új, végiggondolatlan fogyasztóvédelmi szigorítás hatása várhatóan a bankok még szigorúbb hitelezési aktivitása lesz, ami hosszabbá és fájdalmasabbá fogja tenni a reálgazdasági recessziót. Az elmúlt években biztosan mind a bankokban, mind az állami szabályozó szervekben követtek el egyéni hibákat - ezeket az adott szervezeteknek kell megoldaniuk. Magyarországnak azonban azzal is szembe kellene néznie, hogy az esetleges egyéni hibákon túl pénzügyi rendszerünk - a bankok, a nyugdíjbiztosítók, a pénzügyi felügyelet, a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank - milyen tévedések nyomán vált a tavalyi pénzügyi válság egyik első és legsúlyosabb áldozatává. Ez egyoldalúan nem megy: ha a Kormány és hatóságok csak a bankokat akarja megleckéztetni, ahelyett, hogy nyitott végű, konstruktív párbeszédet kezdene, az ügyfelek biztosan nem fognak jól járni.
A cikket a Komment.hu oldalán lehet elolvasni és kommentálni.

2009. július 5.

Mezei veréb fiókáit eteti



Mire nem jó egy elhagyott fecskefészek? A képsorozaton egy mezei veréb eteti a fecskéktől örökölt fészekben lakó fiókáit. A mezei veréb a városokban jól ismert házi veréb rokona. 2007-ben a Magyar Madártani Egyesület az év madarának választotta. Ezzel akarták felhívni a figyelmet arra, hogy a mezőkön, agrárterületeken egykor tömegesen előforduló fajt is veszélybe sodorhatja a mértéktelen emberi beavatkozás az egyes élőhelyek ökológiai rendszerébe. Nagy-Britanniában például néhány évtized alatt a harmincadára csökkent a populációjuk.

Richard Posner: az újságokat a copyright újabb kiterjesztése mentheti meg

Richard Posner ezúttal a copyright szélesítése mellett érvel. Az újságok hirdetési bevételei már 2007-ben 8 százalékkal csökkentek, 2008-2009-ben pedig öt negyedév alatt 40 százalékot zuhantak. Posner szerint a demokráciát veszélyezteti, ha nem lehet finanszírozni a hírek független előállítását és vizsgálatát. Mivel Posner sem nagyon hisz a papírújság feltámadásában, megoldási javaslata
A szerzői jogvédelem [copyright] olyan kiterjesztése, ami kifejezetten megtiltja a szerzői jogi oltalom alá eső anyagok online terjesztését, amennyiben a jogtulajdonos ehhez kifejezetten hozzá nem járul vagy annak megtiltása, hogy linkeljék vagy átfogalmazzák a szerzői joggal védett anyagokat a jogtulajdonos hozzájárulása nélkül, szükséges lehet ahhoz, hogy [a blogoszféra és a web] az online média által finanszírozott tartalmakon potyázzon.

Posner közgazdászi és bírói tekintélyére figyelemmel alighanem a javaslatot hamarosan sok érdekvédelmi szervezet és törvényhozó szájából fogjuk hallani. Lehet, hogy megindul az angolnyelvű blogoszféra a biztonságos kínai szerverek irányába?

via Toni Straka aka prudentinvestor