Az elmúlt évben egy olyan vita zajlott a közgazdaságtanban, amely végül leginkább a Columbia Egyetem Nobel-díjas tanára és a Világbank egykori elnökhelyettese, Joseph Stiglitz könyve köré csoportosítható. Errol a vitáról vajmi keveset tudnak a magyar olvasók, pedig régiónk és hazánk felértékelodo szerepének köszönhetően talán a modern történelemben először kerültünk a legfajsúlyosabb közgazdászok érdeklődési körébe. Eloször vitatkoznak gazdaságunkról Nobel-díjas szinten.Petőcz György válasza itt olvasható.
A gazdaság energia vasút versenyképesség témájú posztok először az antaldaniel.blog.hu hivatalosabb blogon jelennek meg, minden egyéb csak itt. Van facebook és twitter oldal is.
2002. szeptember 1.
Stiglitz
A közgazdász-körökön túl is híressé vált Stiglitz-Rogoff vitáról, ami a Nobel-díjas Stiglitz Globalization and Its Discontents című kötete kapcsán bontakozott ki, valamint ennek meglehetősen egyoldalú Élet és Irodalombeli reprezentációjáról írott kritikus hangvételű cikkem, a Stiglitz 2002. évi 37. számában jelent meg (pdf letöltés).
2002. május 16.
Pim Fortuyn választása
A Magyar Narancs XIV. évf. 20. számában jelent meg cikkem Pim Fortuyn választása címen. Pim Fortuyn civil mozgalmak élén a holland politikai establishmentet megelőzve nyert meg 2002-ben egy önkormányzati választást. Jó esélye volt rá, hogy a parlamenti választáson miniszterelnöknek válasszák, 9 nappal a sorsdöntő nap előtt azonban meggyilkolták.
További olvasnivalók: Egy másik Pim Fortuyn, Tóta W. Áprád: Szabadság, szerelem (Pim Fortuyn 1948-2002).
Igazi akcióművész volt. Politikájának lényegét személyiségével, sőt személyiségeivel hitelesítette: ő volt Pim, a populista népvezér, aztán Professor Fortuyn, a felelős társadalmi reformer; míg párthívei a közvetlen, megközelíthető szellemi mestert, Pim professzort tisztelték benne. [...] Pim Fortuyn gazdag és ellentmondásos örökséget hagyott ránk - meg egy jól dokumentált, óriásmintás társadalomtudományi kísérletet. Programját már felfedezték maguknak az amerikai libertariánusok, miközben mártírjaként tiszteli az európai szélsőjobb is.Fortuyn tematizálta az egész választási kampányt olyan kérdésekkel, amelyeket szinte egy politikus sem volna képes az érdeklődés középpontjába állítani: az alkotmányos liberális demokrácia alapkérdéseivel. (A cikk regisztráció után tölthető le a Narancs honlapjáról. Személyes honlapom archívumában pdf formátumban is elérhető).
További olvasnivalók: Egy másik Pim Fortuyn, Tóta W. Áprád: Szabadság, szerelem (Pim Fortuyn 1948-2002).
2002. május 9.
Egy másik Pim Fortuyn
A Népszabadságban megjelent Egy másik Pim Fortuyn című írásom.
A Fortuyn választási programjáról és politikai módszereiről szól a Fortuyn választása című cikkem.
A magyar sajtó az európai sajtó egy részéhez hasonlóan másodlagos és harmadlagos források alapján szélsőjobboldalinak bélyegzi Pim Fortuynt, noha ő egy olyan új populista politikus volt, aki nem fért bele az egyszerű elemzési sémákba. Eredetileg módszerei és egy alapvetően liberális párt lenyúlására tett kísérlete okán, nem pedig nézetei miatt kezdte őt a holland sajtó Haiderhez hasonlítani.A magyar újságok a BBC igen torz - utólag hamisítottnak bizonyult - tükrén keresztül, egyszerű vörös farok-narancs farok értelmezésekkel számoltak be Európa akkori legeredetibb politikusának kampányáról. Mintha egy másik emberről írtak volna.
A Fortuyn választási programjáról és politikai módszereiről szól a Fortuyn választása című cikkem.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)